W jaki sposób zachęcić dziecko do pójścia do przedszkola? Jak przygotować przyszłego przedszkolaka na wejście w nowe środowisko?

fotokarty

Co zrobić, żeby dziecko zintegrowało się z rówieśnikami i polubiło nowe miejsce?

Rozstanie z rodzicami i pójście do przedszkola dla małego dziecka bywa trudnym przeżyciem. Nie można się temu dziwić, ponieważ jest to wielka zmiana w życiu dziecka: zmienia się rozkład dnia, pojawiają się nowe aktywności, osoby i otoczenie. Wszystkiemu temu musi stawić czoła 2-3-latek, często nie przystosowany do życia w grupie. Przygotowanie dziecka do nowej sytuacji jest niezwykle ważne dla jego poczucia bezpieczeństwa oraz stabilności. Dzieci niejako wrzucone w nowe środowisko, z którym nie zdążyły się jeszcze zintegrować cierpią, czują się porzucone, trudno im jest się rozstać z rodzicami.
Zajęcia adaptacyjne w znacznym stopniu ułatwiają dziecku późniejsze przystosowanie się do warunków przedszkolnych, pozwalają zintegrować z rówieśnikami, dają czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków, są również świetną zabawą. W obecności rodziców dziecko poznaje przedszkole, uczy się kontaktów społecznych, poznaje piosenki i rymowanki w języku polskim i angielskim, doskonali poczucie rytmu, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, małą motorykę, poznaje różne techniki plastyczne, usprawnia aparat artykulacyjny oraz uczestniczy w doświadczeniach przyrodniczych.

Carriwell

Zajęcia adaptacyjne Zielony Dom w Zielonej Ciuchci

Wszystkie Przedszkola Zielona Ciuchcia (na Bemowie, Ursynowie, Wilanowie, Zaciszu, w Wawrze, we Włochach oraz w Jabłonnie) w każdą sobotę w godzinach 10:00-12:00 organizują dla rodziców i dzieci od 1 roku do 4 lat zajęcia adaptacyjne Zielonego Domu. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnie przygotowaną kadrę wykwalifikowanych nauczycieli i instruktorów zajęć dodatkowych pracujących na co dzień w Zielonej Ciuchci. W obecności rodziców dziecko poznaje przedszkole, zdobywa pierwsze doświadczenia społeczne, oswaja się z nowym miejscem i jest zachęcane do wspólnych zabaw z rówieśnikami, uczy się nowych piosenek i wierszyków, bierze udział w zajęciach plastycznych, koncertach, poznaje nowe gry i zabawy. Dzięki adaptacji w Zielonym Domu dziecko łatwiej rozstaje się z mamą i tatą, poznaje nowych przyjaciół, czuje się dobrze i bezpiecznie w przedszkolu.