Coraz więcej kobiet interesuje się zagadnieniami medycyny estetycznej krocza. Dzieje się tak, bo ginekologia estetyczna może rozwiązać wiele kobiecych problemów. Kobiety zgłaszają swoje wątpliwości w zakresie anatomii okolic intymnych, a także szukają możliwości leczenia problemów związanych z przebytymi ciążami, zwłaszcza w przypadku porodów naturalnych.
Uszkodzenia poporodowe
Jak wskazują statystyki Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL, w 2016 roku kilkanaście procent pacjentek stanowiły kobiety, które potrzebowały pomocy z zakresu ginekologii estetycznej, z czego zdecydowana większość, bo ok. 70 proc. zgłaszało się z tzw. problemami poporodowymi.
Najczęstsze dolegliwości z jakimi zgłaszają się do nas pacjentki to problemy związane z uszkodzeniami poporodowymi krocza, ścian pochwy a także nasilającym się wysiłkowym nietrzymaniem moczu, najczęściej po urodzeniu dzieci o znacznej wadze. Często spotykamy się z także z rozluźnieniem ścian pochwy, które zdecydowanie obniża jakość życia seksualnego – mówi Zdzisław Dubnicki, Lekarz Zespołu Ginekologii Estetycznej Kliniki Medycyny Estetycznej Estell. W takich przypadkach proponujemy pacjentkom leczenie laserowe, które umożliwia znaczną poprawę jędrności ścian pochwy oraz okolic przedsionka i zdecydowanie ogranicza problem wysiłkowego nietrzymania moczu – dodaje Zdzisław Dubnicki.
Dla kobiet ze znacznymi uszkodzeniami poporodowymi możliwe jest dodatkowo wykonanie zabiegów liftingujących w obrębie krocza i przedsionka pochwy, często z zastosowaniem specjalnych nici. Ubytki tkanek krocza i pochwy można uzupełnić dedykowanymi dla ginekologii estetycznej materiałami wypełniającymi, opartymi na kwasie hialuronowym lub też własnymi komórkami tłuszczowymi. Takie kompleksowe leczenie daje najlepsze efekty rekonstrukcyjne i estetyczne.
Suchość pochwy i infekcje
Kolejny problem często zgłaszany przez pacjentki to suchość i niedostateczne nawilżanie się przedsionka oraz ścian pochwy, szczególnie w okresie około menopauzalnym. W tym przypadku również zalecane są techniki laserowe, dzięki którym uzyskuje się zdecydowaną poprawę nawilżenia śluzówek z większą odpornością na urazy, otarcia. Sprzyja to poprawie doznań intymnych i korzystnie wpływa na relacje z partnerem. Kobiety czują się młodsze i bardziej atrakcyjne.
Wśród wskazań do leczenia laserowego są również częste, nawracające infekcje pochwy i sromu. Udowodniono, że po zastosowaniu lasera pacjentki zdecydowanie rzadziej zapadają na infekcje, a po leczeniu kondycja nabłonków intymnych jest zdecydowanie lepsza. Zalecana częstotliwość zabiegów w przypadku infekcji to 1-2 w roku – wskazuje Zdzisław Dubnicki z ESTELL.
Plastyka warg sromowych
Znaczna grupa kobiet zgłaszających się do specjalistów ginekologii estetycznej to panie, które nie akceptują wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. W tej grupie są również kobiety, które z powodów wad anatomii okolic intymnych nie mogą uprawiać niektórych zajęć sportowych, czy wręcz wykonywać niektórych zwykłych czynności. Pacjentki oczekują poprawy symetrii warg sromowych, zmniejszenia lub powiększenia ich rozmiarów, a także poprawy jędrności, zwłaszcza warg sromowych większych.
Wiek nie ma znaczenia
Zgodnie z danymi ESTELL, pacjentki korzystające z zabiegów ginekologii estetycznej to kobiety w wieku od kilkunastu do nawet ponad 80 lat. Od dłuższego czasu zauważamy, że kobiety zaczynają mówić wprost o swoich problemach intymnych – bez względu na to, czy są to młode pacjentki chwilę po porodzie, czy też kobiety w wieku menopauzalnym. Przykładowo, jeszcze do niedawna pierwszym lekarzem do którego kobiety kierowały się w przypadku tak powszechnego problemu, jakim jest nietrzymanie moczu był urolog, inne zaś często z poczucia wstydu zupełnie ignorowały problem, a ten nasilał się z wiekiem. Kobiety są coraz bardziej świadome swojego ciała. Wiedzą, że istnieją skuteczne sposoby na wygranie z dolegliwościami intymnymi, a dzięki możliwie szybko wdrożonej terapii, możliwe jest zupełne wyeliminowanie lub znaczące zminimalizowanie tych problemów – komentuje ekspert ESTELL.
Przeciwwskazania do zabiegu
Pomimo wysokiej skuteczności ginekologii estetycznej, należy pamiętać, że nie każda kobieta może poddać się zabiegom takim jak plastyka warg sromowych, czy terapii z wykorzystaniem lasera. Przeciwwskazaniami mogą być m.in. ciąża, ogólny zły stan zdrowia, stany zapalne i infekcje w trakcie leczenia, wszelkie niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, podejrzenie choroby nowotworowej, choroby układu krzepnięcia czy zły stan psychiczny. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby każdy przypadek poddawać szczegółowej analizie a leczenie i zabiegi wdrażać przy uwzględnieniu wszystkich wskazań, jak i przeciwskazań zdrowotnych – podsumowuje Zdzisław Dubnicki, Lekarz Zespołu Ginekologii Estetycznej Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.