Analizy badań przeprowadzonych na grupie ponad 270 tysiącach kobiet w ciąży pokazują, że najlepszym miesiącem na zajście w ciążę okazuje się grudzień.
Według naukowców uczestniczących w badaniach to właśnie dzieci poczęte w grudniu mają największe szanse na to, aby urodzić się zdrowymi i w terminie. Kobiety, które zaszły w ciążę w grudniu mają okazję pod koniec ciąży absorbować większą ilość witaminy D, która tworzona jest pod wpływem promieni słonecznych. To ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka.

Z kolei najmniej sprzyjającym miesiącem według powyższych badań jest czerwiec. Kobiety, które zaszły w ciążę właśnie w tym miesiącu częściej były narażone na poronienia oraz wcześniejsze porody. Dzieci są też częściej narażone na wady genetyczne. Naukowcy taki stan rzeczy wiążą z większą ilością pestycydów znajdujących się w powietrzu w czasie cieplejszego okresu roku – w tym czasie opylane są pola. Jeżeli kobieta w na początku ciąży będzie miała kontakt z pestycydami to ryzyko poronienia wzrasta o 120%.