Grypa w ciąży

Czy dziecko jest bezpieczne?
Płód chroniony jest poprzez łożysko, które w pełni wykształca się w 16. tygodniu ciąży. Od tej pory dziecko jest bezpieczne. Jednak zachorowanie na grypę w II–III trymestrze ciąży skutkuje czasem obniżoną masą płodu lub porodem przedwczesnym. 

Ostrożne leczenie
Stosowanie leków w trakcie ciąży, nawet tych, które normalnie stosowane są najczęściej: leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, wymaga szczególnej ostrożności. Dlatego nie wolno przyjmować leków, nawet tych dostępnych bez recepty, bez konsultacji z lekarzem.
Przede wszystkim należy unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego (może powodować groźne krwawienia), leków przeciwkaszlowych zawierających np. pochodne dekstrometorfanu.

Lekami bezpiecznymi, mogącymi mieć zastosowanie w zwalczaniu grypy są np.:

  • paracetamol – na ból i gorączkę,
  • leki przeciwhistaminowe – zawierające np. chlorfeniraminę, cymetydynę.

Poza przyjmowaniem leków należy dbać o odpowiedni wypoczynek, pić dużo płynów (np. herbaty z cytryną, miodem, sok malinowy), starać się nawilżać powietrze w domu, spożywać pełnowartościową dietę bogatą w warzywa i owoce. Najlepszym i najskuteczniejszym leczeniem grypy jest leżenie w łóżku.

Zobacz:  Cholestaza w ciąży - poznaj obiady i zalecane leczenie
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments