Czas połogu i pierwsze miesiące z dzieckiem są zarówno piękne, jak i trudne dla każdej młodej mamy. Podpowiadamy, jak sobie pomóc w tych dniach, by mieć czas, by odpocząć i zadbać o siebie.

Dla każdej młodej mamy pierwsze miesiące z dzieckiem nie należą do najłatwiejszych. To intensywny czas, w którym zarówno mama, jak i dziecko uczą się siebie nawzajem. Choć każda kobieta marzy, by te miesiące były wyjątkowe, to bardzo często wypełnione są one zmęczeniem i frustracją. Nie należy jednak bać się tych uczuć, tylko od samego początku zadbać o osoby, które na chwilę zajmą się dzieckiem i zapewnią zmęczonej po porodzie kobiecie chwile odpoczynku, jak i czas do regeneracji. To bardzo istotne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Pomoc rodziny

Po porodzie nieoceniona staje się pomoc rodziny. Dobrze, gdy młoda mama ma osobę, która ugotuje jej posiłek, a także pomoże przy dziecku. Zmęczenie, połóg i duża ilość nowych obowiązków sprawia, że kobieta czuje się przeciążona. Nie ma ona czasu dla siebie, a jej nastrój z dnia na dzień się pogarsza. Po porodzie każda kobieta potrzebuje opieki, jak i wsparcia. Warto już wcześniej poprosić kilka zaufanych osób o pomoc w tym czasie. Zrobienie zakupów, ugotowanie obiadu, czy chociażby zaopiekowanie się dzieckiem przez godzinę – wydaje się mało, jednak to czas, który młoda mama może wykorzystać na swoje potrzeby – chociażby na drzemkę, czy spokojne wypicie filiżanki herbaty.

Obecnie coraz więcej partnerów bierze urlopy, dzięki którym obydwoje rodziców na równi opiekuje się noworodkiem. Nie da się ukryć, że nie każdy ojciec może sobie pozwolić na taki urlop i wtedy sytuacja nieco się komplikuje. Bo co zrobić, gdy młoda mama zostaje sama i nie może liczyć na pomoc męża, czy najbliższych?

Niania

Taką pomocą może stać się dla młodej mamy niania. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, także na czas pierwszych miesięcy przy porodzie. Mama, która zostaje w domu z dzieckiem potrzebuje snu i odpoczynku. Zatrudnienie niani sprawi, że nowe obowiązki nie będą takie przytłaczające. To wsparcie, z którego nie należy rezygnować. Niania zajmie się dzieckiem, jak i podpowie młodej mamie, jak się nim zajmować, dzięki czemu ta oszczędzi sobie stresu i frustracji wynikającej z opieki nad dzieckiem.

Znalezienie niani dobrze rozpocząć jeszcze przed porodem, by na spokojnie wybrać idealną kandydatkę. Z pomocą przyjdą portale internetowe, z sprawą których bez problemu można wyszukać nianię w okolicy np. niania w Krakowie. Na takiej platformie znajdziesz profil kandydatki, jej dyspozycyjność, opis doświadczenia, a także referencje. Tym samym możesz poszukać osoby, które ma doświadczenie w opiece nad niemowlakami i umówić się z nią na rozmowę. Dobrze jest zadbać o takie spotkanie na żywo, dzięki temu szybko ocenisz, czy dogadasz się z daną nianią i czy ma ona podobne podejście do wychowania i opieki na dzieckiem, co ty. Po takim spotkaniu należy umówić się mniej więcej na termin rozpoczęcia współpracy.

Takie rozwiązanie ma z pewnością wiele plusów. Młoda i niedoświadczona mama ma pewność, że ktoś kompetentny pomoże jej w opiece nad dzieckiem. To ważne szczególnie w pierwszych miesiącach, gdy wszystko jest nowe, a organizm ciągle dochodzi do siebie po trudach ciąży i porodu.

Jeszcze przed porodem zadbaj o to, by pierwsze miesiące życia Twojego dziecka były jak najlepsze. Nie zapomnij przy tym o sobie i swoich potrzebach – zadowolona mama, to najlepsza mama!