Wzrok to jeden z podstawowych narządów zmysłu człowieka. Już od pierwszych dni, kiedy poznajemy otaczający nas świat, korzystamy z narządu wzroku. Na początku niezdarnie, z trudnością koordynujemy ruchy oczu, a widziane kształty są niewyraźne. W pierwszych miesiącach i latach życia dziecka zachodzą dynamiczne zmiany w zdolności widzenia. Istotne jest uważne monitorowanie rozwoju malucha. Wszystkie wątpliwości bądź trudności warto skonsultować ze specjalistą.
Pierwsze miesiące życia dziecka – jakie objawy mogą być niepokojące?
Zdrowy noworodek zaczyna widzieć właściwie od razu po urodzeniu. Jednakże pierwsze dni życia dziecka są stosunkowo trudne z punktu widzenia narządu wzroku. Oczy niemowląt są bardzo delikatne i wrażliwe na światło. W jasnych pomieszczeniach lub podczas słonecznych dni, źrenice niemowląt są znacznie zwężone i chronią oko przed nadmiarem światła.
Rozwój wzroku u niemowląt to proces wieloetapowy. Początkowe “niezdarne” widzenie z biegiem czasu przeradza się w sprawnie funkcjonujący narząd wzroku. W pierwszym miesiącu życia dziecko zauważa źródło światła i podąża za nim wzrokiem. Z kolei w drugim miesiącu życia dziecko zaczyna dostrzegać obiekty zlokalizowane przed nim i jest w stanie wodzić za nimi wzrokiem. W tym czasie ważne jest także nawiązywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Aby dowiedzieć się więcej o tym jak przebiega rozwój wzroku dziecka w pierwszym roku życia, zajrzyj tutaj: https://mamwzrokok.pl/kiedy-dziecko-zaczyna-widziec/.
W tym szczególnym okresie ważne jest uważne obserwowanie dziecka. Nie należy jednak nadmiernie martwić się, jeśli teoretycznie dana umiejętność powinna pojawić się w konkretnym tygodniu, a tak się nie zdarzyło. W końcu każde dziecko jest inne i jego rozwój jest indywidualny. Warto natomiast wszelkie swoje obawy i wątpliwości skonsultować z lekarzem.
Kiedy warto zgłosić się do okulisty z rocznym dzieckiem?
W pierwszych latach dziecka, kilkukrotnie odwiedzamy pediatrę. Lekarz dokonuje pomiarów bilansowych i ocenia tempo rozwoju naszej pociechy. Te regularne spotkania są bardzo dobrym momentem do zgłoszenia wszelkich obaw, jakie my jako rodzice posiadamy.
W wybranych sytuacjach nie należy jednak czekać do spotkania bilansowego i od razu, po zauważeniu niepokojących objawów, zgłosić się do specjalisty. Wśród tych niepokojących objawów należy wymienić:
– w 3. miesiącu życia:
- brak w kontaktu wzrokowego z rodzicami,
- brak reakcji na ich widok, np. brak uśmiechu lub wyciągania rączek,
- utrzymujący się zez (jakikolwiek),
– niesymetryczne gałki oczne,
– źrenice z żółty lub żółto-białym odblaskiem,
– nierówne lub poszerzone źrenice.
Co ciekawe, powodem do niepokoju może być także to, jeśli dziecko sięga i chwyta obiekty na wprost, a nie po łuku. Nieprawidłowe jest także zbliżanie przedmiotów tylko do jednego oka.
Skonsultować swoje spostrzeżenia najpierw należy z lekarzem prowadzącym – pediatrą. Ten specjalista oceni, jak szybko należy się zgłosić do okulisty.
Dziecko przedszkolne a problemy z widzeniem
W miarę jak dziecko rośnie, zwiększa się znaczenie sprawnie funkcjonującego narządu wzroku. W końcu odpowiednie widzenie to podstawa efektywnej nauki. W tym momencie warto podkreślić, że prawidłowo prowadzone dziecko, czyli niemowlę bez zaburzeń wzroku, które regularnie uczęszczało na wskazane kontrole u pediatry, ma niskie ryzyko nagłego wystąpienia znacznego pogorszenia się wzroku.
Jednakże nadal, warto uważnie obserwować dziecko. Podczas zabaw czy krótkich chwil nauki należy zwrócić uwagę, czy dziecko przesadnie nie przybliża książeczki do oczu? Jak ogląda swoje zabawki? Nadmiernie odsuwa je od oczu lub może wręcz przeciwnie, wszystko zawsze obserwuje z bardzo bliskich odległości? Należy także obserwować to, czy dziecko nie “wpada” na ściany, drzwi czy inne przeszkody. Wystąpienie takiej trudności może świadczyć o rozpoczynającej się wadzie wzroku.
Regularne badanie wzroku jest koniecznością
Niewątpliwie podstawą ochrony wzroku dziecka są zdrowe nawyki – unikanie długiego korzystania ze sprzętów elektronicznych takich jak komputer czy telefon, oraz spędzanie więcej czasu na zabawie na świeżym powietrzu. Czasami jednak nie jesteśmy w stanie zapobiec wystąpieniu wad wzroku lub chorób oczu u dziecka. Z tego względu tak ważne są regularne wizyty kontrolne. Tym bardziej, że problemy z oczami najczęściej nie dają objawów bólowych, więc dziecko może nawet nie zdawać sobie sprawy, że coś jest nie tak. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie znacznie zwiększa komfort życia naszego dziecka, wpływa na poprawę zdolności intelektualnych i umożliwia zatrzymanie zaburzeń na odpowiednio wczesnym etapie. Jeśli poszukujesz doświadczonych specjalistów – optyków, zajrzyj tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.
Wzrok dziecka to podstawowe narzędzie do poznawania otaczającego je świata. Początkowo dzieci widzą słabo, jednak wraz ze wzrostem i rozwojem, narząd wzroku zyskuje na znaczeniu. Ważne jest uważne obserwowanie swojej pociechy. Wszelkie niepokojące sygnały warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Bibliografia:
- Krawczyński. Wzrok niemowlęcia. Poradnik dla rodziców. Pierwsze 2 lata życia dziecka. Medycyna Praktyczna 2016.
- Buczkowska. Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Mamwzrok.pl, dostęp online 17.02.2022.
- Cytowska i wsp. Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka. Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2006.