Wiele kobiet zastanawia się, jak  szybko zajść w ciążę. Jeśli czujesz, że jesteś gotowa na dziecko, być może chcesz je mieć jak najszybciej. Nie ma w tym nic złego, ale lekarze przekonują, że warto uzbroić się w cierpliwość.

fotokarty

Najprawdopodobniej nie zajdziesz w ciążę natychmiast po odstawieniu środków antykoncepcyjnych. Zazwyczaj  organizm potrzebuje trochę czasu. Nie oznacza to jednak, że nie możesz pomóc naturze, istnieją bowiem sprawdzone, bezbolesne sposoby na przyspieszenie poczęcia. Ich skuteczność została  udowodniona, dlatego warto zastosować je w praktyce.

Czasem pomaga po prostu zmiana trybu życia i psychicznego nastawienia. Panie, które żyją w dużym stresie lub są narażone na działanie środków chemicznych i toksycznych, promieniowanie czy wysoką temperaturę mogą mięć problemy z zajściem w ciążę. Warto wtedy rozważyć np. zmianę pracy. Spore znaczenie ma też wiek kobiety. Paniom po 31 roku życia najczęściej nieco trudniej zajść w ciążę, niż o kilka lat młodszym koleżankom. Wiążę się to z większym narażeniem komórek jajowych na uszkodzenia wraz z wiekiem kobiety. Problem może się nasilić, jeżeli kobieta prowadzi niezdrowy tryb życia.  Ale wyczynowe uprawianie sportu może z drugiej strony zakłócić równowagę hormonalną i także utrudnić zajście w ciążę.  Problemem może być też zbyt duża lub zbyt niska masa ciała. Panowie powinni również uważać na przegrzewanie jąder – zmniejsza to ruchliwość plemników.

Jak szybko zajść w ciążę – pomocna dieta

Niektórzy badacze winą za niepłodność obarczają złą dietę. Niekorzystne jest spożywanie dużej ilości tłuszczów, słodyczy i produktów wysoko przetworzonych. Z kolei alkohol i używki mogą drastycznie obniżyć jakość nasienia, a także zmienić pH pochwy na mniej korzystne dla plemników. Wpływają też negatywnie na komórki jajowe kobiety. Znacznie zmniejsza to szanse na ciążę. Pomocna może być zdrowa, zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pojawiły się też badania, które zalecają kobietom, spożywanie większej ilości pełnotłustego nabiału. Według naukowców wpływa on korzystnie na zwiększenie płodności.

Carriwell

Co zrobić, aby szybko zajść w ciążę?

Przede wszystkim nie panikuj. Do specjalisty możecie pójść mniej więcej po roku regularnego współżycia bez oczekiwanego efektu. Pierwsza rada wszystkich lekarzy to przestać tak intensywnie myśleć o dziecku i po prostu cieszyć się sobą! Stres jest jedną z pierwszych przeszkód szybkiego zajścia w ciążę. A depresja hamuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych m.in. za owulację. Poza tym seks wyłącznie w celach prokreacyjnych, odarty z romantyzmu przestaje cieszyć kochanków. Zestresowanemu mężczyźnie trudniej jest stanąć na wysokości zadania. Stres obniża też jakoś spermy. Kobiecie wówczas trudniej jest osiągnąć orgazm, co też nie jest bez znaczenia. Skurcze macicy podczas ekstazy pomaga wprowadzić nasienie głębiej do pochwy. Zwiększa to szanse na szybkie dotarcie plemników do komórki jajowej.

Zasadnicze znaczenie ma też moment współżycia. Pamiętaj, że plemniki żyją nawet do  około 72 godzin. Dlatego warto określić dni płodne. Przydaje się do tego obserwowani własnego cyklu za pomocą jednej z naturalnych metod regulacji poczęć (np. metody owulacyjnej). Możesz kupić też w aptece test owulacyjny. Jest prosty i stosunkowo tani. Bada on zawartość hormonów ciążowych w Twoim moczu (wystarczy kilka kropel). Należy go wykonać mniej więcej około 12 – 13 dnia po ostatniej miesiączce i kontynuować wykonywanie kolejnych testów aż do wyniku pozytywnego. Przydatny może być też kalkulator płodności. Znajdziesz go w Internecie. Czasem jednak takie planowanie bardziej przeszkadza, niż pomaga. Lepiej postaw na spontaniczność. Zrób dla was romantyczną kolację przy świecach, włącz płytę z nastrojową muzykę albo wyjedźcie na kilka dni sami. Seks na łonie natury może być ekscytującym przeżyciem. Najważniejsze to czerpać przyjemność ze swojej bliskości. Przecież o to w tym wszystkim chodzi!