Kreatywność małych odkrywców świata nie zna granic. Jak dzieci to robią, że są wszędzie tam, gdzie my – rodzice nie chcielibyśmy, żeby były?

fotokarty

Dlaczego najbardziej intrygujące i interesujące jest dla maluchów to, co najbardziej niebezpieczne? Nie wiemy. Ale wiemy jedno. Warto, ba!, nawet trzeba przygotować dom na „mobilnego” niemowlaka. O czym powinniśmy pamiętać?

M jak meble

Maluchy uwielbiają otwierać szafki i szuflady. Z rozkoszą wyrzucą z mebli wszystko to, co znajdzie się w zasięgu ich rączki. Niewykluczone też, że część spośród rzeczy znajdujących się w szafce spróbują… zjeść. A przynajmniej włożą je do buzi. Dlatego warto szczególnie bacznie przyjrzeć się meblom. Sprawdź, czy są stabilne i czy maluch nie zrobi sobie krzywdy, próbując je otworzyć. Koniecznie przełóż w miejsca niedostępne dla dziecka wszystko to, co mogłoby zagrażać jego zdrowiu i bezpieczeństwu ( nożyczki, igły, kolczyki, guziki, monety ; innymi słowy – wszystkie małe przedmioty, które niemowlę mogłoby zechcieć zjeść, włożyć do noska lub do uszka). Zagrożeniem mogą być też wszelkie paski, wstążeczki czy sznurki, które bobas mógłby sobie przez przypadek zacisnąć na szyi.

Carriwell

Rośliny

Dokładnie przyjrzyj się roślinom, które zdobią wasze mieszkanie. Część roślin doniczkowych ( tak pięknie i niewinnie wyglądających) ma trujące liście ( np. begonie  czy oleandry). Ich zjedzenie mogłoby mieć poważne konsekwencje. Dlatego usuń z pola widzenia i z zasięgu brzdąca wszystkie niebezpieczne dla niego rośliny.

Kuchenne rewolucje

Kuchnia to dla malucha prawdziwy ocean poznawczej rozkoszy! Ileż ciekawych odgłosów wydają kuchenne narzędzia! Na co powinni zwrócić uwagę młodzi rodzice? Na pewno na miejsce, w którym trzymają ostre przedmioty (noże, tarki, widelce). Najlepiej przechowywać je w zamkniętej szufladzie.

Co jeszcze może stanowić dla malucha niebezpieczeństwo? Zapałki – dziecko może spróbować je włożyć do oka, ucha lub noska, foliowe torebki – które dziecko może zechcieć wsadzić sobie na głowę, kuchenka gazowa – zwłaszcza, gdy coś się na niej gotuje.

Drzwi i okna

Drzwi wyjściowe powinny być zawsze zamknięte na klucz. Dzięki temu maluch nie wymknie nam się z domu. Otwarte okna i balkony to także dla małego odkrywcy świata rzecz niebywale intrygująca. Dlatego pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać otwartych okien, gdy nie ma cię w pobliżu dziecka. Zadbaj o to, aby maluch nie mógł sam otworzyć balkonu i okien i nigdy nie zostawiaj w pobliżu okna czy balkonu przedmiotów, na które dziecko mogłoby się wdrapać.

Łazienka pełna tajemnic

Proszek do prania, środki do czyszczenia, środki dezynfekujące, kosmetyki – to wszystko stanowi dla dziecka nie lada zagrożenie. Wszystkie produkty trzymaj zawsze w miejscu niedostępnym dla dziecka (w szafce zamykanej na klucz lub na wysokiej półce). Pamiętaj też, aby nigdy nie zostawiać prostownicy, suszarki czy lokówki podłączonej do gniazdka.

Jak zabezpieczyć dom

Z pomocą przychodzą nam sklepy, w których jest wiele pomocnych akcesoriów. W co warto się zaopatrzyć? W plastikowe osłony na rogi i kanty, zaślepki do gniazdek oraz specjalne blokady do okien. Potrzebne są także blokady i zatrzaski do szafek kuchennych i szuflad, kratka zabezpieczająca do kuchenki, bramki na schody.

Bogaty asortyment akcesoriów pomocnych w domu małego odkrywcy znajdziecie w sklepie www.babymama.pl