Czy pozycja do snu w ciąży ma znaczenie?  Jak się okazuje, spanie na plecach, czy nawet tylko leżenie, w ostatnim trymestrze ciąży jest nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne. Amerykańscy specjaliści na łamach „Journal of Physiology” ostrzegają, że leżenie płasko na plecach w zaawansowanej ciąży zwiększa ryzyko poronienia. Również Amerykańskie Towarzystwa Pediatryczne odradza kobietom w zaawansowanej ciąży leżenie na plecach. Potwierdzają to także badania przeprowadzone w Nowej Zelandii.

Badania przeprowadzone pod kierownictwem profesora Petera Stone z uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii wskazują, że nawet krótkotrwała pozycja leżąca na plecach zwiększa ryzyko poronienia. Dzieje się tak, ponieważ w tej pozycji u ciężarnej już po krótkim czasie zmniejsza się ukrwienie. Spada ono także u dziecka. Leżenie na plecach spowalnia bicie serca matki a tym samym zmniejsza się przepływ krwi przez łożysko.

Kobiety, które są w zaawansowanej ciąży lub te, które mają to już za sobą, doskonale wiedzą, że w ostatnim trymestrze ciąży trudno o wygodną pozycję. Jednak warto pamiętać, że kobietom w ciąży zaleca się leżenie na lewym boku, co jest pozycją najbardziej dogodną dla matki , a na pewno najbezpieczniejszą dla dziecka.

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone w grupie ok. 30 kobiet będących w ostatnim trymestrze ciąży. Zostały poproszone, by przez 30 minut polegiwały w różnych pozycjach, w tym również na plecach, w tym czasie śledzono krążenie krwi w ich organizmie oraz u dziecka.