Kąpanie dziecka po szczepieniu – ile jest prawdy w dość powszechnej opinii, wedle której nie powinno się kąpać zaszczepionego bobasa? Eksperci przyznają, że niewiele. Nie ma bowiem jednych, jasnych, powszechnie i restrykcyjnie obowiązujących zasad, które mówią, że kąpanie dziecka po szczepieniu może być szkodliwe. Wprost przeciwnie.
Kąpanie dziecka po szczepieniu – co radzi lekarz?
Pediatrzy zgodnie twierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań do kąpania zaszczepionego maluszka. Zwykle jedyną oznaką szczepienia są niewielkie ślady po ukłuciu, które- o ile są niebolesne- nie muszą być specjalnie traktowane, co oznacza, że mogą być moczone, mydlone i myte. Jeśli jednak na rączce lub nóżce maluszka w miejscu, w którym podano szczepionkę, wystąpił obrzęk, wówczas zaleca się jedynie, aby w czasie kąpania i mycia ominąć bolące miejsce.
Czasem bywa i tak, że maluszek po szczepieniu zaczyna gorączkować. Czy podwyższona temperatura ciała jest przeciwwskazaniem do kąpieli? Nie. Kąpiel dziecka nie tylko nie zaszkodzi, ale wręcz może pomóc – lekko ochłodzi organizm i przyniesie maluszkowi ulgę.
Skąd przekonanie, że maluszka po szczepionce nie wolno kapać?
Według pediatrów ma to związek ze szczepionką na gruźlicę. Jaki? Szczepionka przeciwko gruźlicy charakteryzuje się tym, że mniej więcej po dwóch tygodniach od momentu jej podania na ramieniu bobasa powstaje sączący się pęcherzyk. Dopóki ta zmiana poszczepienna się nie zagoi, dopóty rodzice muszą dbać o to, aby jej nie zamoczyć. Nie oznacza to, że dziecka nie wolno kąpać. Trzeba jedynie uważać, aby nie zamoczyć rany. Zwykle pęcherzyk na ramieniu malca powstały po podaniu szczepionki przeciwko gruźlicy znika po około 2. tygodniach.