Dla młodych dziewczyn ciąża to często nieprzyjemna niespodzianka np. po jakieś dyskotece – wyjaśnia Aneta Borowska. Nie czekają na nią, a wręcz jest ona ciężarem nie do przyjęcia. One naprawdę nie wiedzą, co ze sobą zrobić, jak rozmawiać z rodzicami, którzy najczęściej nie są wtedy pomocni. Uparcie za to twierdzą, że córka zachowała się nieodpowiedzialnie, że to jest tylko jej wina i że dziecko będzie miało dziecko. Nie widzą swoich błędów wychowawczych, przecież oni są krystaliczni i poprawnie zachowują się w prawie każdej sytuacji, a tutaj taki wstyd.

Na szczęście są też przyjaźni rodzice, którzy potrafią pomóc i udzielić cennych rad.

Ale młoda mama nie ma jeszcze takiej cierpliwości, aby zajmować się maluchem. Wolałaby się wyszaleć niż zajmować się absorbującym ją bobasem. A wizja zmieniania pieluch i płaczu co noc już teraz spędza jej sen z powiek – dodaje psycholog.

Już jestem po maturze, choć zdałam ją trzy lata później niż moi rówieśnicy – chwali się z uśmiechem na ustach Anka. Za to najważniejszy egzamin w życiu mam już za sobą. Jestem dumna, zarówno z mojego maleństwa, jak i z siebie. Choć łatwo nie było.