Planowanie i wyczekiwanie
Kalendarz wypełniony po brzegi, spotkanie za spotkaniem, a kolejne zadanie do wykonania to zostać mamą – tak w skrócie przedstawia swój plan na życie Ewelina. Ma już 40 lat i stwierdziła, że już najwyższy czas urodzić pierwsze dziecko. Już dawno skończyła studia, jest niezależna finansowo, ma przy swoim boku odpowiedniego partnera, a do szczęścia brakuje jej tylko upragnionego maluszka.

Dojrzałe mamy są najczęściej po 30. roku życia, choć nawet i po 40. I chociaż wiek nie jest najważniejszy, to szanse zajścia w ciążę po 35. roku życia maleją. Choć znacznie większą rolę niż kolejne urodziny przyszłej mamy odgrywają stan zdrowia, kondycja fizyczna i psychiczna, styl życia i stosunek do macierzyństwa – podkreśla Aneta Borowska.

Kobiety, które później przekonały się do macierzyństwa, są bardziej świadome swojej decyzji. Wiedzą, że ich zegar biologiczny tyka już coraz bardziej. Starają się zapewnić swojemu przyszłemu maleństwu lepszy „start” – przekonuje psycholog.

Oczywiście, że przygotowałam się, by zostać mamą – twierdzi Ewelina. Dlatego rzuciłam palenie, lepiej się odżywiam i nie piję alkoholu. Staram się też nie stresować, przecież moje zdrowie i samopoczucie są teraz najważniejsze.

Zmiana stylu życia jest bardzo ważna – podkreśla psycholog. W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi kobieta ok. 40. Te panie są już wtedy świadome swojej decyzji. Poza tym dziecko w późniejszym wieku sprawia, że czują się dużo młodziej. Zarówno fizycznie, udowodniono bowiem, że hormony ciążowe wygładzają zmarszczki, jak i psychicznie. Mają też wtedy znaczny przypływ energii, wiedzą, że jeszcze wszystko, co najlepsze przed nimi – stwierdza psycholog.

Wyczekiwany maluch nadaje ich egzystencji nowego sensu. Tworzy tak jakby inny wymiar, dotychczasowe życie, odwraca się do góry nogami. Ale wszystko jest specjalnie ułożone.

Już nie mogę się doczekać, kiedy Julia przyjdzie na świat – promienieje Ewelina. I choć wiem, że będę musiała często wstawać w nocy i zajmować się przede wszystkim maleństwem, a nie sobą, to z pewnością będą to najszczęśliwsze momenty mojego życia.