Laktator jest jednym z istotnych elementów wyprawki niemowlęcej. Stanowi praktyczne urządzenie, które zwykle przydaje się już w pierwszych dniach po porodzie. Pozwala stymulować laktację, zapobiegając nawałom mleka oraz przeciwdziałając kryzysom. Zanim jednak kupisz taki sprzęt, wybierz odpowiedni model. Laktator ręczny czy elektryczny?
Laktator to proste urządzenie, które imituje ssanie piersi przez niemowlę. Składa się ze specjalnej pompki, która zasysa pokarm z piersi. Jako że występuje w wersji ręcznej i elektrycznej, różni się budową oraz zasadą działania. Zawsze jednak ma ten sam cel – pozwala odciągać pokarm z piersi znacznie łatwiej i szybciej w porównaniu z odciąganiem mleka dłońmi.
Laktator – sprzęt, który warto mieć
Niezależnie od tego, czy wybierzesz laktator ręczny czy elektryczny, warto go posiadać. Jest to sprzęt, który przynosi wiele korzyści.
- pozwala „rozkręcić” produkcję pokarmu w pierwszych dobach po porodzie
- pomaga uporać się z nawałem pokarmu, który może prowadzić do zastojów
- pomoże uzyskać zapas mleka, np. gdy mama wraca do pracy, jest chora, przebywa w szpitalu lub musi wyjechać.
Dlatego warto zaopatrzyć się w takie urządzenie – szczególnie, że najprostsze modele stanowią wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.
Laktator ręczny – wady i zalety
Laktator ręczny to sprzęt, który można podzielić na kilka rodzajów. Najbardziej popularne są modele z rączką – zamontowana bezpośrednio przy lejku i butelce pozwala na obsługę urządzenia tylko jedną ręką. Modele tłokowe działają podobnie jak strzykawka, w efekcie czego pobieranie mleka z piersi jest wolniejsze, zaś obsługa sprzętu wymaga użycia dwóch rąk.
Laktaktory ręczne mają wiele zalet:
- stosunkowo niska cena – najprostsze urządzenia można zakupić zaledwie za kilkadziesiąt złotych
- brak zasilania – nie wymagają dostępu do prądu, dlatego można zabrać je właściwie wszędzie
- kompaktowe wymiary – są małe, lekkie i poręczne, więc nie ma problemu z ich przechowywaniem, ponieważ zajmują niewielką przestrzeń
- cicha praca – jako że nie generują żadnego hałasu, mogą być używane w każdym miejscu oraz o dowolnej porze, np. podczas snu dziecka
- możliwość kontrolowania tempa ssania – tylko od kobiety zależy, jak szybko pokarm będzie wypływał z piersi.
Niestety tego rodzaju sprzęt nie jest pozbawiony wad. Obok zalet, ma też sporo minusów, wśród których wymienić można m.in.:
- wolne odciąganie pokarmu – trzeba poświęcić sporo czasu (szczególnie przy słabej laktacji), aby wypełnić w całości butelkę o pojemności np. 180 ml
- szybkie męczenie się rąk – dłonie muszą wykonać solidną pracę związaną z ciągłym naciskaniem na rączkę.
Laktator elektryczny – wady i zalety
Laktatory elektryczne są urządzeniami bardziej zaawansowanymi, a co za tym idzie – wygodniejszymi. Zasilane na baterie lub zasilane prądem z sieci, eliminują konieczność samodzielnego ściskania pompki.
Najprostsze modele służą jedynie do automatycznego odciągania pokarmu w jednym rytmie, zaś modele bardziej nowoczesne pozwalają na dwufazowe pobieranie mleka. Ponadto laktatory dostępne są w wersji elektronicznej – z wyświetlaczem, na którym pojawia się informacja o sile odciągania, czasie odciągania, a także z alarmem czy zegarem.
Laktatory elektryczne mają wiele zalet:
- pozwalają na efektywniejsze i szybsze odciąganie pokarmu
- nie powodują zmęczenia dłoni nawet przy kilkunastominutowej „sesji”
- pomagają uporać się z kryzysem laktacyjnym czy nawałem pokarmu.
Laktatory elektryczne nie są jednak rozwiązaniem idealnym – mają kilka minusów. Do największych wad zaliczyć można m.in.:
- wyższą cenę zakupu – koszt takiego urządzenia to średnio 400-700 zł
- głośna praca – w trakcie stymulowania laktacji urządzenie „buczy”
- większe wymiary – w efekcie czego jest mniej poręczny i zajmuje więcej miejsca
- wymaga zasilania elektrycznego – dlatego nie może być używany wszędzie; wyjątek stanowią modele zasilane również bateriami.
Który laktator wybrać?
Jeśli chodzi o wybór laktatora, nie ma tutaj uniwersalnej odpowiedzi – wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Dlatego musisz dokładnie przeanalizować swoją sytuację i potrzeby.
Zakup laktatora ręcznego możesz rozważyć wówczas, gdy pokarm zamierzasz odciągać tylko sporadycznie, zależy Ci na cichej pracy urządzenia albo po prostu masz ograniczony budżet.
Laktator elektryczny może okazać się dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które zmagają się z problemami laktacyjnymi, planują powrót do pracy i chcą cały czas podawać dziecku naturalny pokarm.
Artykuł sponsorowany