Biegunki o różnej etiologii przytrafiają się stosunkowo często dzieciom i niemowlętom – ich układ pokarmowy dopiero uczy się prawidłowej pracy. Poznaj najczęstsze przyczyny pojawiania się biegunki i dowiedz się, w jaki sposób łagodzić jej objawy i przyspieszyć rekonwalescencję organizmu malucha.

fotokarty

Skąd bierze się biegunka?

Luźny stolec u niemowląt karmionych piersią nie powinien stanowić powodów do niepokoju. Jeśli jednak znajdzie się w także śluz, a kolejnym objawem zatrucia lub infekcji będą wymioty, należy udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednią kurację. Podobnie trzeba postąpić w przypadku starszych, kilkuletnich dzieci. Skąd u maluchów bierze się biegunka? Przyczyny są bardzo podobne do czynników powodujących biegunkę u osób dorosłych, jednak układ pokarmowy dziecka dopiero uczy się prawidłowego funkcjonowania i tworzy właściwą florę bakteryjną jelit, dlatego dzieci, w których jadłospisie pojawiają się nowe elementy, są zdecydowanie częściej narażone na zatrucia pokarmowe.

Poza zatruciami i nietolerancjami pokarmowymi związanymi z dietą biegunka bywa powodowana między innymi także przez infekcje bakteryjne i wirusowe. W tej drugiej grupie szczególnie niebezpieczne są rotawirusy objawiające się dodatkowo wymiotami i wysoką gorączką, prowadzące do szybkiego odwodnienia organizmu. Jeśli istnieje podejrzenie takiej infekcji, koniecznie trzeba wybrać się z dzieckiem do lekarza. Za biegunkę odpowiadają również alergie pokarmowe, które poznajemy wraz z poszerzaniem jadłospisu dziecka. Dodatkowe przyczyny, których objawem może być luźny stolec, to niejednokrotnie stres, wynikający na przykład z ząbkowania. Ponadto biegunka bywa u małych dzieci również następstwem antybiotykoterapii wyniszczającej florę bakteryjną jelit, a to właśnie mikroflora bakteryjna odpowiada m.in. za prawidłowe budowanie odporności dziecka, pomagając w niwelowaniu takich dolegliwości jak kolki czy biegunki.

W jaki sposób nawadniać organizm malucha?

Jeżeli wykluczymy ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, objawy biegunki można leczyć domowymi sposobami i preparatami dostępnymi w aptece. Wymioty i luźny stolec to pierwszy krok do odwodnienia organizmu dziecka, dlatego aby temu zapobiec, maluchowi należy podawać większą ilość płynów. W przypadku niemowląt powinna zostać zwiększona częstotliwość karmienia piersią. U większych dzieci odpowiednia będzie natomiast woda o letniej temperaturze, którą w celu urozmaicenia smaku możemy zastąpić herbatką ziołową lub owocową. Płyny powinniśmy podawać w mniejszych ilościach, ale częściej niż zazwyczaj. Dzięki temu lepiej wchłoną się do organizmu, a my zminimalizujemy ryzyko wystąpienia ewentualnych wymiotów.

Carriwell

Dieta w trakcie biegunki

Do niedawna pokutowało przekonanie, że w trakcie zatrucia warto chwilowo „przegłodzić” malucha. To jednak spory błąd, gdyż w ten sposób raczej nie przyspieszymy rekonwalescencji, za to dodatkowo osłabimy organizm dziecka. Posiłki są więc koniecznością, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ich lekkostrawność. Klasyczne elementy biegunkowej diety to między innymi ryż, suchary i banany, które nie obciążają zbytnio jelit. Świeże owoce i warzywa należy zastąpić mocno rozgotowanymi, podawanymi w postaci musu. Dotkniętemu infekcją przewodowi pokarmowemu zdecydowanie nie służy krowie mleko, dlatego kleik ryżowy należy przygotować na wodzie.

Odbudowa jelitowej flory bakteryjnej

Niezależnie od przyczyn biegunki jednym z kluczy do jej szybkiego zwalczenia jest odbudowa flory bakteryjnej w jelitach malucha. W ostatnim czasie dla dzieci i niemowląt szczególnie poleca się produkty zwierające w składzie szczep bakterii probiotycznych Lactobacillus Rhamnosus GG, który został wielokrotnie przebadany klinicznie z potwierdzeniem bezpieczeństwa i skuteczności. Te niezwykle pożyteczne bakterie znajdziemy między innymi w kroplach Active Flora baby pozbawionych potencjalnych alergenów i przeznaczonych do stosowania już od pierwszego dnia życia. Bakterie Lactobacillus Rhamnosus GG nie tylko wspomagają walkę z zatruciami, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej o 65%. Probiotyki najlepszej jakości należy przechowywać w lodówce, by zagwarantować ich pełną skuteczność. Dzięki ich wykorzystaniu możemy skutecznie wesprzeć odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej i pomóc naszemu dziecku szybciej wrócić do zdrowia.