Ciąża niesie ze sobą błogie chwile, ale także kilka uciążliwych przypadłości. Jedną z nich mogą być niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Co to takiego i kto jest w grupie ryzyka?
Poranne nudności, pojawiające się w pierwszym trymestrze, zazwyczaj mijają wraz z nim. Niestety jedna na 200 przyszłych mam może doświadczyć niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Mamy, które cierpiały na tę przypadłość opisują, że nie da się tego porównać ze zwykłymi mdłościami.

Kto jest w grupie ryzyka

Częściej z niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych zmagają się mamy w pierwszej ciąży oraz mamy oczekujące bliźniąt, trojaczków itd. Niestety większe jest też prawdopodobieństwo wystąpienia u mam, które cierpiały na niepowściągliwe wymioty ciężarnych we wcześniejszych ciążach.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się tej ciążowej “zmory” są: nierównowaga hormonalna, silny stres i niedobory witamin z grupy B. Wystąpienie niepowściągliwych wymiotów ciężarnych nie zagraża dziecku, jednak nie można go lekceważyć, bowiem może bardzo obniżyć komfort życia ciężarnej mamy, a także prowadzić do poważnego odwodnienia. Dlatego, jeśli masz podejrzenie, że problem może Cię dotyczyć, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.