Ciąża to ekscytujący czas dla każdej kobiety. Każda mama udaje się na zakupy, planuje, przestawia wszystko w domu i marzy o tym jak to będzie po porodzie. W okresie ciąży jest zazwyczaj wiele czasu na odpoczynek, dbanie o siebie i swoje zdrowie. Rzadko jednak zastanawiamy się nad okresem połogu.

fotokarty

Poród to wspaniały moment, kiedy rodzice nareszcie spotykają i przytulają swoje maleństwo. To jest moment, na który czeka każda mama od momentu pojawienia się dwóch kresek na teście ciążowym. W tym momencie zmienia się życie kobiety. Jest teraz mamą, odpowiedzialną za dbanie i opiekę nad swoim dzieckiem. Często zdarza się, że zapomina o dbaniu o siebie i swoje zdrowie. Każdy poród jest inny, ale jedno jest pewne. Była to ciężka praca dla mamy i jej ciała. Zaczął się okres połogu i mama potrzebuje odpoczynku, aby mogła zregenerować siły, a jej ciało mogło odpocząć.

Chociaż noworodek statystycznie przesypia większość doby, to nie jest to ciągły sen i może w skrajnych przypadkach trwać po 20 minut. Wtedy zmęczona i obolała mama ma wrażenie, że w ogóle nie sypia. Jeśli dziecko ma kolki, jest to dodatkowy stres i napięcie fizyczne i psychiczne, które może w przypadku zmęczonej mamy doprowadzić do depresji. Dlatego tak ważne jest, aby w początkowym okresie mieć pomoc – partnera, rodziny, znajomych. Często mamy czują na sobie presję, że muszą dawać sobie radę, czyli mieć wysprzątany dom, gotowy obiad, zrobione pranie, itd. Tak naprawdę te presje i wspomniane ‘obowiązki’ nie są w tym okresie ważne i nie mają najmniejszego znaczenia. Liczy się mama i jej samopoczucie, aby mogła jak najlepiej zająć się swoim dzieckiem.

opiekunka dziecko

Carriwell

Opiekunka do dziecka – jak znaleźć odpowiednią?

W dzisiejszych czasach dużo rodzin mieszka od siebie bardzo daleko, np. za granicą. Mama czy babcia, które kiedyś mogły pomagać świeżo upieczonej mamie nie mają teraz czasu, bo pomimo emerytury nadal pracują. Partner może mieć kilka tygodni wolnego, ale wkrótce również wróci do pracy.  Warto wtedy pamiętać o usługach opiekunki. Opiekunka do dziecka przyda się ona również, jeśli są w domu starsze dzieci. Kiedy opiekunka zajmuje się maleństwem, mama będzie mogła spędzić czas jeden na jeden ze starszym rodzeństwem, które z pewnością tego potrzebuje i może czuć się trochę pominięte lub zapomniane przez pojawienie się nowego członka rodziny.

Chociaż każda mama ma wyrzuty sumienia i lęki, zanim zostawi dziecko z obcą osobą to, jeśli znajdzie i pozna dobrą opiekunkę – nie pożałuje swojej decyzji. Nawiązanie dobrej więzi z opiekunką może być korzystne na wiele lat. Być może mama będzie chciała wrócić do pracy, wyjść na randkę z partnerem (niesamowicie ważne dla wszystkich rodziców!), dziecko zachoruje i nie będzie mogło pójść do żłobka czy przedszkola. Dobrze jest mieć taką osobę jak zaufana opiekunka do dziecka.

Zadbaj o siebie

Jeśli martwisz się i nie chcesz zostawić opiekunki sam na sam z dzieckiem, to wcale nie musisz wychodzić z domu. Możesz być w drugim pokoju, poczytać książkę lub zdrzemnąć się. Kiedy poczujesz się swobodniej, udaj się na zakupy, kawę z koleżankami, masaż lub do fryzjera. Jeśli masz hobby, zajmij się tym! Bycie mamą nie oznacza bycie tylko nią! Nadal jesteś sobą i możesz robić to, co lubisz! Malowanie, pływanie, czytanie – wszystkie czynności, które sprawiają Ci przyjemność są ważne dla Twojego zdrowia psychicznego. Jeśli sprawiają Ci radość, pomoże Ci to w uniknięciu poporodowej depresji.
Kiedy wrócisz do domu odświeżona, zrelaksowana i szczęśliwa, z utęsknieniem przytulisz swoje maleństwo! Dbając o siebie, dbasz również o swoje dziecko, bo zdrowa i wypoczęta mama to szczęśliwa mama.