Dzieci posiadają znacznie wrażliwszą, cieńszą i podatną na uszkodzenia skórę, której płaszcz lipidowy powinien być chroniony w szczególny sposób. Pierwsze miesiące życia maluchów mają kluczową rolę w zakresie budowania ich odporności (także na schorzenia skórne) a pierwsze kilka lat to czas szczególnej ochrony, która powinna być realizowana wyłącznie przez kosmetyki dedykowane odpowiedniej grupie wiekowej.

Oczyszczanie z nawilżaniem

Z racji tego, iż naskórek dziecka po porodzie złuszcza się w szybkim tempie, należy zadbać o jego szczególną ochronę. Niwelowanie odparzeń, otarć czy potówek będzie możliwe dzięki zachowaniu właściwego poziomu higieny (codzienne kąpiel w delikatnych płynach naprzemiennie z krochmalem jak najbardziej wskazana – zarówno pod względem czystości malucha jak i wspólnych zabaw w wodzie). Pielęgnacja skóry dziecka przy użyciu współczesnych kosmetyków jest wyjątkowo łatwa. Szczególnie, jeżeli postawisz na produkty, które jednocześnie myją i nawilżają skórę. Dzięki temu, po osuszeniu nie musisz jej już dodatkowo kremować. Powstający w czasie kąpieli film ochronny utrzymuje się na skórze i łagodzi podrażnienia. Wiodący producenci kosmetyków dla dzieci wprowadzają na rynek tzw. płyny z kremem ochronnym, które służą kompleksowym wsparciem.
Emolienty i inne substancje do zadań specjalnych

akcesoria dla mam

Zanieczyszczenie środowiska, twarda, niejednokrotnie skażona woda oraz pozostałe czynniki drażniące, wpływają negatywnie na skórę najmłodszych. Często zdarza się, że maluchy (szczególnie do 5 roku życia) zmagają się z różnego typu wysypkami, zaczerwienieniem czy tzw. skórą atopową. Wtedy pielęgnacja oraz zabiegi higieniczne, powinny być przeprowadzane przy zastosowaniu kosmetyków z szerokiej gamy emolientów, czyli preparatów mocno natłuszczających skórę. Działają one na zasadzie pokrywania jej warstwą ochronną, która zabezpiecza przed nadmiernym wysychaniem. Jeżeli na skórze dziecka pojawiają się zrogowacenia, to warto sięgać po preparaty z cholesterolem, gliceryną oraz mocznikiem (w stężeniu co najmniej 10%). Rynek oferuje liczne maści, kremy i lotiony, które można zazwyczaj stosować już od pierwszego dnia życia. Szukaj produktów bez parabenów i sztucznych barwników, gdyż mogą one działać drażniąco na mały organizm.

akcesoria dla mam