Gdy pojawia się w domu dziecko, mimo że jest małą i drobną istotką, wywraca on cały porządek życia rodziców. Poradzimy wam, jak przetrwać w domu pierwsze dni z noworodkiem.

fotokarty

Jego potrzeby są tak duże, że na początku życie kręci się tylko wokół niego. Fenomenem jest to, że maleństwo swoim wyglądem, a także zachowaniem cały czas wyzwala w rodzicach nieodpartą chęć obcowania ze sobą. Któż by nie chciał wziąć na ręce słodkiego maleństwa lub „porozmawiać” z nim? Każda chwila z nim spędzona jest wspaniałym przeżyciem…

Pierwsze dni z noworodkiem – jak pielęgnować maluszka?

Każdy z rodziców ma swoje ulubione i pewne sposoby pielęgnacji niemowlęcia. Jakość i intensywność bodźców ma bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka. Zasadniczym źródłem bodźców jest dla malucha najbliższe otoczenie, czyli rodzice i mieszkanie. Należy pamiętać o codziennych spacerach, po to, aby dziecko adaptowało się w warunkach naturalnych, co ma wpływ na jego zdrowie i staje się formą wypoczynku. Dla noworodka i niemowlęcia ogromne znaczenie ma pielęgnacja. Codzienne karmienie, przewijanie, noszenie, kąpanie dostarcza bardzo różnorodnych wrażeń.

Carriwell

Na początku pielęgnacja wydaje się bardzo trudna, często pojawiają się pytania, czy to prawidłowo robię, czy maluszkowi nie robię krzywdy. Na szczęście instynkt i intuicja rodzicielska dobrze podpowiadają nam, jak zajmować się maluchem. Z czasem opiekujemy się dzieckiem coraz sprawniej. Zaczynamy dostrzegać, że zabiegi pielęgnacyjne są świetną formą zabawy z dzieckiem i stymulują jego rozwój. Już noworodek ma znakomicie rozwinięty zmysł dotyku, dlatego lubi być noszony, świetnie odbiera pieszczoty, uwielbia masaż. Pierwsze doznania, które powstają pod wpływem dotykania oraz bycia dotykanym, mają ogromne znaczenie dla rozwijania się i kształtowania się wrażliwości dotykowej, umiejętności ruchowych oraz orientacji przestrzennej. Dotyk ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka.

Jak nosić maluszka?

Podnoszenie dziecka na ręce i noszenie go jest jednym z podstawowych elementów opieki nad maluchem, dlatego warto opanować dobre sposoby tej czynności. Najważniejszym jest bezpieczeństwo maluszka, dlatego nasze chwyty powinny być pewne. Oprócz bliskiego kontaktu z dzieckiem, podczas podnoszenia i noszenia, rozwija się zmysł ruchu i równowagi, którym zawiaduje w dużej części układ przedsionkowy (struktura centralnego układu nerwowego). Technikę, czyli sposób noszenia, należy indywidualnie dobrać do dziecka, tak aby było zrelaksowane i tolerowało sposób trzymania.

Kąpiel, przewijanie to okazja do świetnej zabawy z dzieckiem!

Te formy pielęgnacji wzmacniają więzi między dzieckiem a rodzicami. Gdy kąpiemy dziecko i jest ono zrelaksowane to znaczy, że ufa nam całkowicie. Duża ilość dzieci, szczególnie najmłodszych niemowląt nie toleruje kąpieli i nie należy się tym przejmować. Należy skontrolować, czy woda ma odpowiednia temperaturę, być może niemowlę trzeba otulić ręcznikiem i powoli zanurzyć w wodzie. Być może trzeba zrobić dwa dni przerwy w kąpieli i w inny sposób zrobić toaletę, a następnie wrócić do tematu. Przewijając dziecko można spróbować nawiązać z nim kontakt wzrokowy, a także „porozmawiać z nim”. Warto pokazać maleństwu jego kolanko i stópkę.

Bardzo istotne, aby pieluszka była odpowiednia. Nie może krępować ruchów dziecka, zawartość pieluszki nie może wydostać się na zewnątrz, zaś absorbent nie może się zbrylać i przesuwać. Podczas ubierania czy rozbierania dziecka należy je przetaczać po podłożu, tak aby odczuwało swój ciężar na bokach, plecach i brzuchu. Tempo obrotów należy dostosować do reakcji malucha. Dzięki prostym zabawom dziecko poczuje własne ciało, rozwinie swoje zmysły, a tym samym będzie poznawało świat. Pielęgnacja dziecka jest niepowtarzalną i niezwykle istotną formą obcowania ze sobą. W trakcie wielu czynności mamy jedyną okazję rozwinąć i wzbogacić nasze więzi rodzinne, które będą procentować w przyszłości.

autor: Artur Bartochowski, fizjoterapeuta Internetowej Szkoły Rodzenia „Radzimy Dobrze Rodzimy”