Wszystkie przyszłe mamy z niecierpliwością oczekują na pierwsze ruchy dziecka .  Pierwszy kopniak dziecka ma znaczenie wprost metafizyczne.

fotokarty

To czas niezwykłego wzruszenia i jasnego uświadomienia sobie: ja naprawdę jestem mamą! Jak długo przyjdzie poczekać na pierwszy jasny sygnał ze strony małego lokatora?

Mały akrobata

Japońscy naukowcy zarejestrowali, że pierwsze ruchy dziecka pojawiają się już w 37. dniu od zapłodnienia, czyli w 8 tygodniu ciąży. Oczywiście przyszła mama nie jest w stanie odczuć wygibasów maluszka. Dziecko mierzy wówczas zaledwie jeden centymetr. To zbyt mało, aby maminy brzuszek odczuł jakiekolwiek ruchy. Pierwsze boksy, kopniaki i kuksańce malucha poczujesz zapewne ok. 20-22 tygodnia ciąży. Kobiety, które są w drugiej lub kolejnej ciąży mogą poczuć swoje maleństwo kilka tygodni wcześniej – nawet około 14 – 18 tygodnia!

Carriwell

Silniejszy z każdym dniem

Pierwsze ruchy małego akrobaty są zazwyczaj bardzo delikatne. Z czasem stają się coraz silniejsze i coraz bardziej regularne. Koniec drugiego trymestru to czas, w którym już wyraźnie będziesz czuła przemieszczanie się dziecka, jego fikołki, kopniaki i boksy. Niejednokrotnie maluch zada cios, po którym będziesz musiała złapać chwilkę oddechu. A to wszystko w imię prawidłowego rozwoju Twojego szkraba!

Każdy ruch ma znaczenie

Aktywność ruchowa małego akrobaty to dla niego świetne ćwiczenie . Dziecko wzmacnia swoje mięśnie i stawy i przygotowuje się do drogi, jaką musi przebrnąć, aby przyjść na ten świat. Fikołki, boksy i kopniaki to także świetny sposób malucha na poznanie własnego ciała!

Licz ruchy dziecka

Przyjmuje się, że prawidłowo rozwijający się maluszek powinien wykonać kilkadziesiąt ruchów w ciągu doby.  Jeśli czujesz, ze Twoje maleństwo dziś jakby mniej się rusza – nie panikuj. Może zwyczajnie ma leniwy dzień. Zjedz posiłek i poczekaj. Po jedzeniu podnosi się poziom glukozy, co powinno go zaktywizować .

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Uważnie obserwuj swój brzuszek. On wysyła jasne sygnały o kondycji Twojej pociechy. Zgłoś się do lekarza, gdy:

  •  Mija 22 tydzień ciąży, a Ty nadal nie odczuwasz ruchów dziecka,
  • Nastąpi nagła, gwałtowna zmiana dotychczasowego rytmu ruchów ( staną się nagle bardziej lub mniej nasilone),
  • Ruchy ustały i maluszek nie reaguje na żadne próby pobudzenia jego aktywności.