Zastanawiasz się nad tym, jak kształtuje się nowe życie, które rozwija się w Twoim powiększającym się z dnia na dzień brzuchu? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak rozwija się maleństwo w czasie pierwszych tygodni ciąży. Za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień nowego cyklu, dlatego początkowe dwa tygodnie to okres jeszcze przed zapłodnieniem komórki jajkowej. W tym czasie organizm przygotowuje się na ewentualną ciążę – w jajniku dojrzewa kolejna komórka jajowa, zaś nabłonek w pochwie rozrasta się, tak aby ułatwić zapłodnienie, do którego musi dojść w ciągu 24 godzin od momentu owulacji.

Dopiero w trzecim i czwartym tygodniu ciąży, około dwóch tygodni po poczęciu rozpoczyna się magiczny proces podziału komórek, w którym tworzy się nowe życie. Pierwszy podział zygoty kończy się ponad dobę od momentu zapłodnienia – tworzą się dwie identyczne komórki. Kolejne dni to następujące po sobie podziały, w wyniku których około 3. tygodnia ciąży organizm dziecka składa się już z 16 komórek. Pod koniec 3. tygodnia zaczynają się różnicować komórki zarodka oraz te, z których powstanie łożysko. W tym czasie rozpoczyna się również wędrówka jajeczka do bezpiecznego miejsca w macicy.

Czwarty tydzień ciąży to początek okresu zarodkowego, który trwa do końca dziesiątego tygodnia ciąży. To właśnie teraz zaczynają się kształtować wszystkie istotne narządy dziecka. Początek okresu zarodkowego wiąże się też z zagnieżdżeniem się w macicy zarodka, po czym zaczyna się tworzyć łożysko. Od tego czasu zaczynamy odczuwać też wzmożone objawy świadczące o tym, że w naszym ciele rozwija się nowe życie.