Wiele przyszłych mam obawia się bólu porodowego. Znieczulenie zewnątrzoponowe i środki farmakologiczne są zazwyczaj skuteczne, mogą jednak powodować skutki uboczne, zarówno dla matki, jak i dla dziecka.  Nie oznacza to, że kobieta musi znosić ból. Istnieją bezpieczne sposoby na poród bez bólu!

Geneza bólu porodowego

Ból porodowy to jedyny rodzaj bólu, który ma podłoże fizjologiczne, a nie patologiczne. Ma określony cel i sens. Przede wszystkim daje początek łańcuchowi przemian hormonalnych, które uruchamiają proces laktacji. Procesy te mają również wpływ na tworzenie się więzi matki z dzieckiem. Naturalne, niestymulowane syntetyczną oksytocyną skurcze porodowe mają także niebagatelny wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka.

akcesoria dla mam

Ból porodowy związany jest z silnymi skurczami mięśnia macicy, które powodują skracanie i rozszerzanie jej szyjki. Główka dziecka może również uciskać na nerwy w okolicy kręgosłupa, co powoduje bóle okolicy krzyżowej pleców. Pamiętaj, że każda kobieta ma inny próg bólu, więc to, co jest nie do przeżycia dla jednej, dla drugiej będzie ledwie odczuwalne. Nie sugeruj się więc opowieściami koleżanek rodem z horroru. Bardzo ważne jest też pozytywne nastawienie do bólu porodowego. Zrozumienie jego znaczenia i sensu pozwalana łatwiej znieść skurcze. Istnieje również wiele metod jego zmniejszania. Skutecznym środkiem uśmierzającym ból są środki farmakologiczne i znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie są one jednak obojętne dla zdrowia matki i dziecka. Mogą też powodować poważne skutki uboczne.

Jak zmniejszyć ból

Możesz jednak zmniejszyć ból bezpieczniejszymi metodami. Zadbaj o wsparcie bliskiej ci osoby. Obecność męża, mamy czy przyjaciółki pozwoli pokonać stres, związany z porodem. Razem z osobą, która będzie ci towarzyszyć, przećwiczcie różne techniki masażu i akupresury, zmniejszające ból. Najlepiej przez całą ciążę ćwicz techniki relaksacyjne i oddechowe.

Bardzo duże znaczenie podczas porodu, zwłaszcza w pierwszym okresie, ma ruch. Pomaga on zminimalizować dolegliwości bólowe. Ruch pozwala też prawidłowo ułożyć główkę dziecka w kanale rodnym. Najlepsze efekty daje skakanie na dużej piłce i rytmiczne kołysanie biodrami. Spróbuj również ciepłej kąpieli. Woda doskonale uśmierza ból! Pomaga również ciepły prysznic lub okład, np. z termoforu. Niektórym kobietom bardzo pomagają metody alternatywne: ziołolecznictwo, aromaterapia, hipnoza, homeopatia czy akupunktura. Niezwykle skuteczną i całkowicie bezpieczną metodą jest TENS TENS czyli przezskórna stymulacja nerwów (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to metoda coraz szerzej stosowana w wielu krajach.

TENS

Stymulator TENS to niewielkie urządzenie z czterema elektrodami, które przykleja się do pleców kobiety rodzącej. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania czy mrowienia. Kobieta może przy tym sama kontrolować natężenie prądu, aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Brytyjskie badania naukowe dowodzą ogromnej skuteczności tej metody. Aż w 80% porodów z zastosowaniem TENS-u w istotny sposób zmniejszyło się odczucie bólu. Pomaga to rodzącej w kontrolowaniu przebiegu porodu. Urządzenie TENS umożliwia również swobodne poruszanie się i dowolną zmianę pozycji. Ułatwia także stosowanie innych, naturalnych metod zmniejszania bólu. Co więcej, badania dowiodły, że stosowanie TENS skraca czas I fazy porodu. Mama jest więc mniej zmęczona, gdy nadchodzą skurcze parte.

TENS w praktyce

Przyklej 4 samoprzylepne elektrody, podłączone do urządzenia, na plecach w okolicy krzyża i włącz urządzenie. Poczujesz przyjemne pulsowanie. Przyczyni się to do podniesienia poziomu Twoich własnych uśmierzających ból hormonów – endorfin (w organizmie odpowiadają za dobre samopoczucie i działają przeciwbólowo). Kiedy czujesz, że nadchodzi skurcz, naciśnij przycisk regulacji intensywności – dzięki temu nastąpi dodatkowy przypływ energii, potrzebny do zwalczania bólu.

TENS nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jest przy tym całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka. Nie ma wpływu na naturalne reakcje ciała podczas porodu. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • nie wolno stymulować brzucha ciężarnej
  • nie wolno układać elektrod na podrażnionej, zranionej skórze lecz otoczyć elektrodami ranę, naklejając elektrody na zdrowej skórze,
  • nie stosować w odległości < 1 m od aktywnych urządzeń wysokiej częstotliwości
  • nie stosować przed 37 tygodniem ciąży

TENS-u nie powinny stosować mamy, które mają zaawansowane żylaki zewnętrzne w miejscu aplikacji elektrod (np. żylaki na nogach lub znaczne hemoroidy), rozrusznik serca, silną arytmia serca (wymagana opinia kardiologa) lub epilepsję (wymagana opinia neurologa i pierwszy zabieg pod kontrolą). TENS jest najnowocześniejszą metodą uśmierzania bólu porodowego bez leków do znieczulania ogólnego.

Sprawdzonym i bezpiecznym urządzeniem TENS jest cyfrowy stymulator Elle TENS. Stymulator Elle Tens został specjalnie zaprojektowany do uśmierzania bólu porodowego, dlatego jest polecany przez położnych i lekarzy.  Urządzenie jest bezpieczne i łatwy w użyciu, bez żadnych skutków ubocznych dla matki i dziecka. Pozwala kontrolować łagodzenie bólu i pomaga w naturalny sposób, gdy poród zaczyna się w domu lub w szpitalu.

Urządzenie sprawdzi się również po porodzie. Ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości bólowych. Zwalcza między innymi bóle menstruacyjne, bóle kręgosłupa i reumatyczne. Rehabilitację prądami TENS z powodzeniem stosują także sportowcy po kontuzjach!

Stymulator  Elle TENS  dostępny jest w sklepie : www.babymama.pl

elle-tens-porod

Polecany przez miesięcznik “Twój Styl” – kwiecień 2010

 

akcesoria dla mam