Wiosna i lato to czas, gdy nasze dzieci najchętniej bawią się na zewnątrz. Mają one w parku, lesie czy na podwórku ogromną przestrzeń do rozładowania swojej energii, choć powinniśmy jako rodzice pozostać czujni i na spacery zabierać ze sobą nie tylko chusteczki, napój czy czapkę chroniącą przed słońcem, ale również małą wersję apteczki. Pozwoli ona na szybkie i skuteczne działanie w chwili, gdy nasza pociecha się przewróci, skaleczy czy zadrapnie.

Torebka każdej mamy jest niezwykle pojemna i można znaleźć w niej przeróżne rzeczy. Niestety, podczas wyjść z dzieckiem, które aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu, najczęściej brakuje w niej małej apteczki. Wystarczy chwila nieuwagi – maluch spada z roweru czy hulajnogi lub drabinek – i otarcie czy skaleczenie gotowe. Odpowiednie przygotowanie damskiej torebki na wyjście z dzieckiem pozwoli na prawidłowe odkażenie rany bez przymusu szybkiego powrotu do domu po środek odkażający. A jak się zachować, gdy już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku?

Oczyszczenie

W pierwszej kolejności powinniśmy uspokoić nasze dziecko, nie pokazując naszego zaniepokojenia, nawet przy większej ranie. Następnie należy przystąpić do oczyszczenia zranionego miejsca – najlepiej czystą wodą. Jeśli do rany dostał się brud lub inne zanieczyszczenia, także je usuwamy.

Odkażenie

Teraz przyszedł czas na dezynfekcję. Bezbolesnym sposobem i niezwykle skutecznym będzie użycie maści lub spray’u (np. Maxibiotic –od 12. roku życia lub Maxiseptic). Produkty te odkażają rany, przyspieszają gojenie i minimalizują powstawanie widocznych blizn.

Zabezpieczenie

Ostatnią czynnością, jaką powinniśmy podjąć przy odkażaniu rany swojemu dziecku, jest założenie opatrunku. Gdy rana jest powierzchowna (zwykłe otarcie) nie jest on wymagany, choć można użyć kolorowego plastra, który spodoba się maluchowi i szybciej zapomni on o bólu. Warto jednak pamiętać, że mniejsze rany lepiej się goją, gdy mają dostęp do świeżego powietrza. Jeśli chodzi o głębsze rany należy niezwłocznie udać się do chirurga, który opatrzy ranę i podejmie decyzję czy konieczne będzie założenie szwów.
Prawidłowe spakowanie torebki na wyjście z dzieckiem to przede wszystkim zabranie ze sobą mini apteczki. Maść czy spray odkażający rany zajmuje niewiele miejsca, a skutecznie odkazi rany przy nieszczęśliwym wypadku. Malec będzie nam za to wdzięczny, ponieważ po szybkim opatrzeniu będzie mógł powrócić do zabawy.

Dodatkowe informacje:

MaxiBiotic – lek w postaci maści do stosowania miejscowego na skórę przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry. Substancje czynne leku to trzy antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego, wobec bakterii będących przyczyną większości zakażeń skóry. Maść dostępna w tubach zawierających 3 g, 5 g i 15 g leku lub jednorazowych saszetkach o pojemności 1 g.
Średnia cena apteczna maści, 5 g: 11,80 zł
Średnia cena apteczna saszetek, 1 g x 10 sztuk: 16,70 zł

MaxiSeptic – środek antyseptyczny w postaci spray’u, który stosuje się na skórę lub rany w celu zniszczenia drobnoustrojów i czynników zakaźnych oraz zapobiegania zakażeniom. Lek zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku. Spray dostępny w dwóch pojemnościach – 50 ml i 250 ml.
Średnia cena apteczna spray’u, 50 ml: 17,40 zł

MaxiBiotic – substancjami czynnymi leku są: neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan, bacytracyna cynkowa. 1 g maści zawiera 5 mg neomycyny siarczanu, 5000 j.m. polimyksyny B siarczanu oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej. Inne składniki leku to wazelina biała. Stosowanie: lek jest przeznaczony do stosowania miejscowo na skórę. Po wyjęciu tuby z pudełka i odkręceniu zakrętki należy odwróconą zakrętką przebić aluminiowe zabezpieczenie wylotu tuby i wycisnąć potrzebną ilość maści. Oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością leku. Lek MaxiBiotic należy nakładać na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 5 razy na dobę. Miejsce to po nałożeniu leku można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Po ukończeniu leczenia nie należy ponownie stosować leku przed upływem 3 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss českà republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praga 7, Republika Czeska.