Prenatal testDNA: Jedynie badanie prenatalne NIPT w Polsce o takim zakresie analizy

Każda mama w ciąży marzy o tym, by jej maluch przyszedł był zdrowy. Zrozumiałe jest więc, że już od chwili, gdy test ciążowy pokazuje pozytywny wynik, przyszła mama zaczyna jeszcze bardziej dbać o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Troska ta przejawia się w zdrowej diecie, odpowiednim stylu życia i badaniach, w tym w szczególności prenatalnych. Prenatal testDNA jest jednym z badań, które umożliwiają taką opiekę nad zdrowiem przyszłego dziecka.

Prenatal testDNA to nieinwazyjne badanie prenatalne (NIPT), wyjątkowe pod względem zakresu przeprowadzanej analizy. Wykorzystuje analizę krążącego DNA płodowego w krwiobiegu matki, co czyni go bardzo dokładnym i skutecznym, a zarazem bezpiecznym i nieinwazyjnym dla rozwijającego się płodu.

Prenatal testDNA umożliwia identyfikację zarówno powszechnych nieprawidłowości genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy Patau, jak i mniej częstych. Wysoka czułość testu nie tylko może zapewnić przyszłym mamom spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także pozwolić uniknąć przeprowadzania badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja.

Kiedy zrobić Prenatal testDNA?

Prenatal testDNA jest dostępny już od 10. tygodnia ciąży. Może go zrobić niemal każda przyszła mama, jednak szczególnie warto wykonać go:

  • gdy mama chce sprawdzić zdrowie dziecka jeszcze przed narodzinami korzystając z nieinwazyjnych metod. Szeroki zakres analizy dostarcza wielu informacji o zdrowiu przynosząc przyszłej spokój oraz poczucie bezpieczeństwa;
  • w ciąży po 35. roku życia, gdy zwiększa się ryzyko genetycznych chorób u dziecka. Prenatal testDNA ma szeroki zakres badanych nieprawidłowości, dzięki czemu dostarcza jeszcze więcej informacji o zdrowiu maluszka na wczesnym etapie ciąży;
  • gdy badania prenatalne takie jak test PAPP-A czy test złożony sugerują podwyższone ryzyko np. trisomii 21. (zespołu Downa). Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka NIPT należy zaproponować ciężarnej, jeśli ryzyko wyliczone w oparciu o wynik testu złożonego wynosi pomiędzy 1:300 a 1:1000, a w przedziale ryzyka 1:100 do 1:300 uzasadniona jest alternatywna propozycja przeprowadzenia NIPT lub diagnostyki genetycznej po inwazyjnym pobraniu próbki. Prenatal testDNA ma wyższą czułość niż PAPP-A dlatego jeśli w takiej sytuacji da prawidłowy wynik, wówczas nie ma potrzeby potwierdzania go testem inwazyjnym. Często jest tak, że test PAPP-A i złożony wskazują na ryzyko nieprawidłowości, które nie potwierdza się w dodatkowych badaniach i dziecko rodzi się zdrowe. Dlatego wykonanie Prenatal testDNA może zmniejszyć liczbę amniopunkcji wykonywanych u mam posiadających zdrowe dziecko;
  • gdy mama jest skierowana na amiopunkcję ze względu na podejrzenie u dziecka np. zespołu Downa. Jeśli Prenatal testDNA nie wykryje nieprawidłowości, nie ma konieczności wykonywania badania inwazyjnego;
  • gdy w poprzedniej ciąży lub w rodzinie występowały choroby genetyczne.
Zobacz:  USG 4D 3D ciąży w pierwszym trymestrze

Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA?

tekst dna 2024 3

Na czym polega metoda badania?

Do Prenatal testDNA pobiera się małą próbkę krwi mamy z żyły odłokciowej. Przypomina to pobranie krwi do morfologii, pobranie jest więc nieinwazyjne.

W próbce znajduje się wolne DNA płodu, czyli materiał genetyczny pochodzący od dziecka. Po 10 tygodniu ciąży jest ilość jest odpowiednia do badania i laboratorium może wykonać analizę w kierunku nieprawidłowości genetycznych. Stosuje do tego nowoczesną i dokładną metodę NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji) oraz zaawansowane analizy bioinformatyczne. To dzięki temu Prenatal jest tak skuteczny, a jednocześnie nieinwazyjny i bezpieczny.

Co bada Prenatal testDNA?

Prenatal testDNA to kompleksowe badanie prenatalne. Dostarcza informacji nie tylko o powszechnych tiromiach, które często można znaleźć w zakresie innych testów. Bada również rzadsze nieprawidłowości i małe zmiany strukturalne chromosomów. Mimo, że te zmiany są na tyle niewielkie, że trudno je zobaczyć pod mikroskopem, mogą one mieć duży wpływ na zdrowie dziecka. Opcjonalnie bada też RhD płodu. Zakres badania różni się w zależności od wybranego pakietu.

Prenatal testDNA Karyo Plus jest najbardziej kompleksowy.

  • Analizuje wszystkie trisomie i monosomie dotyczące 23 par chromosomów – w tym najbardziej powszechne, jak trisomia 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) czy 13 (zespół Pataua) oraz rzadsze (np. trisomie 9, 16, 22.);
  • Bada zmiany w liczbie chromosomów płci (X, Y), np. zespół Turnera;
  • Wykrywa wszystkie delecje i duplikacje (zmiany strukturalne) chromosomów o wielkości powyżej 7 Mpz;
  • Bada 9 bardzo małych mikrodelecji o wielkości od 3 do 7 Mpz, które mogą wskazywać m. in. na zespół DiGeorge’a. Tych małych zmian nie bada wiele innych NIPT.
  • Ponadto, na życzenie, test może również określić płeć dziecka.

Prenatal testDNA 3 analizuje 3 trisomie – 21., 18. i 13, a na życzenie również płeć.

Zobacz:  Pierwszy filmik z Twoim dzieckiem jeszcze w brzuchu mamy

Prenatal testDNA RHD określa czynnika RhD u płodu i jest przeznaczony dla mam z grupą krwi RH-, których partner ma grupę Rh+. Wówczas istnieje ryzyko choroby hemolitycznej noworodka, która może wystąpić, jeśli płód jest RhD dodatni.

Prenatal testDNA w ciąży bliźniaczej również ma szeroki zakres analizy

TestDNA prenatalny zapewnia obszerną analizę również dla tych mam, które oczekują na narodziny bliźniąt, w przeciwieństwie do wielu innych testów NIPT, które w przypadku ciąży bliźniaczej oferują często tylko podstawowy zakres. Wszystkie pakiety można zrobić w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej, z kolej Prenatal testDNA 3 również w ciąży bliźniaczej dwukosmówkowej.

Prenatal testDNA to skuteczny i sprawdzony test

Czułość testu jest wysoka i wynosi ponad 99% i skuteczność została potwierdzona na dużej grupie ponad 70 000 ciąż. Potwierdzeniem wiarygodności Prenatal testDNA jest również duże doświadczenie laboratorium, które wykonało ponad 300 000 testów NIPT. Prenatal testDNA jest wykonywany we włoskim akredytowanym laboratorium EN ISO 15189:2013, numer akredytacji 0018M.

Sprawdź, gdzie możesz zrobić Prenatal testDNA blisko Ciebie

Prenatal testDNA jest dostępny w całej Polsce, w blisko 300 punktach pobrań lub z pobraniem próbki w domu (z dojazdem pielęgniarki). W obu przypadkach pobranie jest już w cenie badania. Skontaktuj się z nami, aby znaleźć najbliższy punkt pobrań blisko Ciebie: tel. +48 665 761 161 lub umów badanie na stronie prenataltestdna.pl.

Więcej informacji:

tekst dna 2024 4

www.prenataltestdna.pl

Dlaczego laboratorium testDNA?

Laborartorium testDNA jest właścicielem marki Prenatal testDNA i jedynym dystrybutorem badania Prenatal testDNA w Polsce

  •  testDNA to podmiot leczniczy z OC i laboratorium diagnostyki medycznej. Wpis do KIDL numer 3449.
  • Specjalizuje się w badaniach genetycznych od ponad 20 lat. Wykonał analizy dla 500 000 Pacjentów i posiada średnią opinię w Google 4,9/5,0.
  • Cena Prenatal testDNA jest całkowita, bez dodatkowych opłat – zawiera już pobranie próbki i konsultację nieprawidłowego wyniku z doświadczonym lekarzem genetykiem klinicznym. Sprawdź cennik na naszej stronie.
  • W testDNA dostępne są szybkie terminy badań, nawet w dniu umówienia.
  • Laboratorium udostępnia raty i płatności bezpłatnie odroczone (kup teraz, zapłać później).
  • Można skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Konsultanci medyczni służą pomocą i wsparciem również w sobotę.
  • Wynik wygodnie online – pacjentki testDNA mają dostęp do wygodnego i bezpiecznego Panelu Pacjenta.
  • Wykonanie Prenatal testDNA nie wiąże się z wpisem do rejestru ciąż (brak danych w Internetowym Koncie Pacjenta).
Zobacz:  Beta-HCG

tekst dna 2024 2

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33, 

Źródła: prenataltestdna.pl/zrodla

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments