1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zdrowie dziecka
  6. »
  7. Próchnica atakuje najczęściej w wakacje

Próchnica atakuje najczęściej w wakacje

Wyniki Akademii Zdrowego Uśmiechu, która przeprowadziła badania w 560 przedszkolach w Polsce pokazały, że ponad 58% dzieci w wieku przedszkolnym ma  próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych. Stan zębów polskich dzieci może jeszcze ulec pogorszeniu, gdyż  zaczęły się wakacje, a dzieci właśnie podczas wakacji  często zapominają o myciu zębów – alarmują stomatolodzy.

Lipiec-sierpień  to okres, kiedy nasze pociechy spożywają zazwyczaj więcej słodyczy i często niestety zapominają o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Płytka nazębna, czyli żółtawy nalot złożony z resztek pokarmu, powoduje próchnicę błyskawicznie. Już po 2 – 3 tygodniach może pojawić się odwapnienie szkliwa, które jest początkiem próchnicy.

Coraz więcej dzieci ma zęby zaatakowane przez próchnicę, dlatego problemu nie wolno bagatelizować. Jeden zainfekowany ząb może zainfekować pozostałe, a w przyszłości nawet prowadzić do kłopotów z wyrzynaniem się zębów stałych czy też kłopotów z nieprawidłową wymową. Dodatkowo przedwczesna utrata zębów prowadzi do zaburzenia rozwoju kości a w konsekwencji to zaburzenia toru oddechowego, co ogranicza rozwój psychomotoryczny. – wyjaśnia Roman Borczyk, lek. med. dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.pl

Zęby mleczne zbudowane są z cieńszej warstwy szkliwa niż stałe, dlatego na próchnicę bardziej narażone są właśnie dzieci. Próchnica niestety jest często bagatelizowana przez rodziców, wychodzących z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć bo i tak wypadną.

Lekarze z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.pl, realizując projekt Akademia Zdrowego Uśmiechu, zauważyli również wysoki odsetek dzieci z zaawansowaną próchnicą zębów mlecznych ze wskazaniem do ich ekstrakcji: ponad 12,4% dzieci należy do tej grupy. Statystycznie każde z dzieci miało przeznaczonych do usunięcia aż 3 zęby. Oznacza to, że wśród części zweryfikowanych dzieci choroba ta stała się powszechna. Sytuację pogarsza także fakt, że średnio u ponad połowy przebadanych dzieci (57,3 %) występują problemy ortodontyczne. W oparciu o diagnostykę Akademii Zdrowego Uśmiechu, specjalnym skanerem 3D, lekarze prognozują, że nawet 80% dzieci kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego.

W walce z próchnicą kluczowe znaczenie ma szybka reakcja na niepokojące oznaki pojawiające się na zębach. W momencie, gdy zauważymy u dziecka niepokojące symptomy, takie jak przebarwienia lub zmiany w strukturze zębów, powinniśmy niezwłocznie udać się z pociechą do stomatologa. Wcześnie wykryty stan chorobowy można leczyć nieinwazyjnie bez konieczności borowania. Jeśli jednak w odpowiednim momencie nie odwiedzimy dentysty, na zaatakowane szkliwo będą działać w dalszym ciągu kwasy, a do wnętrza zęba przedostanie się więcej bakterii, które zaczną szybko niszczyć zębinę. W efekcie w zębie powstanie dziura, czyli ubytek próchnicowy.

Próchnica jest największym wrogiem zębów, a kluczem do podjęcia skutecznego jej leczenia jest wykonanie nowoczesnej diagnostyki. Duże powiększenie, dzięki zastosowaniu mikroskopu i kamery, pozwala na wykrycie początkowego stadium próchnicy. Zastosowanie specjalistycznego lasera diagnostycznego umożliwia sprawdzenie czy plamka widoczna na zębie jest tylko przebarwieniem, demineralizacją czy ubytkiem wymagającym leczenia. Jak najszybsze zdiagnozowanie próchnicy, pozwala na skutecznie podjęcie leczenia, zazwyczaj zachowanie zęba i zapobieganie powikłaniom. – mówi lek.med. Roman Borczyk.

Obecnie, obok popularnych metod zapobiegania powstawania zmian próchniczych, takich jak lakowanie, lapisowanie czy fluoryzacja istnieje wiele nowoczesnych i bezbolesnych metod leczenia zębów jak na przykład komputerowe znieczulenie, ozonowanie, laserowe usuwanie próchnicy, mikroskop chirurgiczny czy leczenie podtlenkiem azotu.

W przypadku zaawansowanej choroby, usuwa się uszkodzone tkanki zęba i stosuje się wypełniania ubytków próchnicowych, czyli plombowanie. W dobie nowoczesnych technologii, obecnie wypełnienia są wykonywane z światłoutwardzalnych materiałów kompozytowych, które pozwalają na dobór koloru wypełnień identycznych z barwą zębów pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, iż wypełnienia trzeba co klika lat wymienić, gdyż ulegają ścieraniu pod wpływem siły żucia. Ukruszone lub z powstałą szczeliną brzeżną mogą powodować rozwój próchnicy pod plombą.

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy, ale nie mogą być pretekstem, aby dzieci zapominały o dokładnym myciu zębów. Próchnica nie ma wakacji i bardzo szybko atakuje osłabione zęby, a nieleczona może wpływać na zdrowie całego organizmu. Jeśli nie chcemy, aby nasze pociechy wróciły z wakacji z niechcianym towarzyszem w postaci próchnicy, sprawdzajmy jak dbają o higienę jamy ustnej i zwracajmy uwagę na ich dietę.

Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk powołała Akademię Zdrowego Uśmiechu, która od 5 lat odwiedza przedszkola i pierwsze klasy szkół podstawowych, wspierając rodziców i edukując dzieci. Uczy, że stosowanie podstawowych zasad higieny jamy ustnej, regularne kontrole u dentysty i profilaktyczne bezbolesne zabiegi stomatologiczne mogą zapobiec późniejszym problemom z zębami stałymi u dzieci. Klinika dzięki doświadczeniu lekarzy i zastosowaniu nowoczesnej technologii, zapewnia małym pacjentom bezstresową atmosferę i wysoki komfort leczenia.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments