Znajomość języków obcych jest umiejętnością, która ułatwia m.in. podróżowanie i znalezienie dobrej pracy. Znajomość języków jest bardzo istotna, dzięki niej unikamy bariery komunikacyjnej, możemy poznawać nowe kultury i ludzi. Dlatego tak ważne jest, by kształcić swoje kompetencje językowe już od najmłodszych lat, kiedy przyswajanie wiedzy i nowego materiału przychodzi z dużą łatwością. Istnieje wiele możliwości, które pozwalają przyspieszyć naukę języka obcego u dzieci.

Bajki, filmy i gry

Jednym z rozwiązań, dzięki któremu można bardzo szybko zauważyć postępy u dziecka jest oglądanie filmów i bajek w obcym języku. Początkowo, będzie to dla dziecka drażniące i nienaturalne, ale z biegiem czasu mózg przyzwyczai się do brzmienia słów. Ważne, by dziecko otaczało się językiem którego chce się nauczyć. Spotykając się z nim w codziennych sytuacjach, łatwiej przyswoi nowe słownictwo. Wiele materiału utrwala się w pamięci podczas zabawy, dlatego dziecko łatwo zapamięta np. angielskie zwroty zawarte w grach komputerowych. Świetnym pomysłem jest również zmiana menu w komputerze i telefonie na język obcy. Jeśli dziecko będzie na każdym kroku napotykało np. angielskie czy niemieckie sformułowania, bardzo szybko je przyswoi.

Obozy językowe

Świetne efekty przynoszą również obozy językowe, na których uczestnicy uczą się poprzez zabawę. Podczas takich wyjazdów dziecko dodatkowo ćwiczy umiejętności społeczne np. pracę w grupie. Poza tym, tego typu wycieczki dają możliwość usamodzielnienia się i nabrania pewności siebie. Bardzo popularne są obecnie tzw. angielskie wioski językowe. Uczestnicy zostają podzieleni na grupy, gdzie każda otrzymuje swojego native speakera. Dziecko może uczyć się języka obcego w naturalnych sytuacjach, podczas rozmów z osobami, które na co dzień się nim posługują. Harmonogram zajęć jest zróżnicowany, dzięki czemu dzieci się nie nudzą. Mają one szanse zdobyć wiedzę na temat krajów anglojęzycznych oraz potrenować język w konwersacjach. W wiosce mówi się wyłącznie po angielski, przez co uczestnicy są niejako zmuszeni do przełamania istniejącej bariery przed mówieniem w obcym języku. Jest to bardzo efektywny sposób nauki angielskiego. Wiele przydatnych informacji znajduje się na: https://angloville.pl. Czas spędzony w wiosce angielskiej, to całkowite zanurzenie się w języku obcym, które pozwala przyzwyczaić się do używania go w codziennym życiu.

Dodatkowe lekcje językowe

Najbardziej tradycyjną metodą, która również przynosi rezultaty są dodatkowe lekcje języka obcego. Można skorzystać z zajęć w szkole, albo wykupić kursy w specjalistycznych szkołach językowych. Wiele placówek oferuje zintensyfikowany program nauczania, który pozwala w krótszym czasie opanować cały materiał.

Nie ważne, który sposób się wybierze, każdy z nich pozwala zwiększać kompetencje językowe. Wiadomo jednak, że dziecko szybko się nudzi, więc najszybsze efekty pojawią się wtedy, gdy nauka będzie połączona z zabawą