Jak mówi powiedzenie “ciąża to nie choroba”, jednak od razu trzeba dodać, że to czas wyjątkowy. Nie trzeba drastycznie zmieniać swojego sposobu życia, jednak na pewne rzeczy trzeba uważać, a niektórych unikać. Oto kilka z nich.

fotokarty

Alkohol

Tutaj nie ma miejsca na kompromisy, niezależnie od etapu ciąży. Kobiety oczekujące swojego maluszka i noszące go pod sercem powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Niesie on bowiem ryzyko wielu komplikacji i ciężkich chorób dla dziecka. Są to m.in.:

  • płodowy zespół alkoholowy (FAS), który objawia się m.in. niską masą urodzeniową, wadami serca, wadami układu kostno-stawowego, opóźnionym rozwojem psychomotorycznym, upośledzeniem umysłowym
  • wady wrodzone
  • zaburzenia neurologiczne.

Spanie na wznak

Ten kłopot mają kobiety w bardziej zaawansowanej ciąży. W pierwszych miesiącach, gdy brzuszek jest jeszcze niewidoczny lub niewielki można sobie pozwolić na spanie na wznak, jednak z czasem jest to nie tylko nie wskazane dla dziecka, ale też bardzo niewygodne dla mamy. Spanie na plecach, zwłaszcza w III trymestrze, gdy brzuch uciska narządy mamy, może się przyczyniać m.in. do ograniczenia dopływu tlenu do płodu, a u mamy do powstawania tzw. bezdechu sennego.

Gorące kąpiele lub prysznic

Kąpiel odpręża i relaksuje. Przyszłe mamy chętnie z nich korzystają, zwłaszcza, by ulżyć bolącym plecom. Ważna jest jednak temperatura takiej kąpieli lub branego prysznica. Gorąca woda prowadzi do rozszerzania naczyń krwionośnych przyszłej mamy, przekrwienia narządów rodnych oraz rozpulchnienia mięśni pochwy. W ten sposób powstaje duże ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Gorąca, długa kąpiel może też być przyczyną omdlenia. Optymalna temperatura wody dla mamy w ciąży to 37 stopni Celcjusza.

Carriwell

Jedzenie mięsa surowego lub niedogotowanego

Spożywając surowe lub niedogotowane mięso można zakazić się chorobotwórczymi pierwotniakami, które wywołują toksoplazmozę. Jest to choroba bardzo groźna dla oczekiwanego dziecka, mogąca być przyczyną wad wrodzonych lub poronienia. Mamy w ciąży powinny zatem zrezygnować z takich dań jak tatar oraz próbowania niedogotowanego mięsa w trakcie gotowania.

Wycieczki w tropiki

Same podróże nie stanowią problemu jednak w odwiedzanych miejscach mogą występować groźne choroby lub wirusy, jak np. malaria wywoływana przez zarodziec sierpowaty czy epidemia spowodowana wirusem Zika. Nie są zatem wskazane podróże w takie regiony jak: Afryka Subsaharyjska, niektóre państwa Azji Południowo-Wschodniej, Ameryka Środkowa i Południowa, Papua-Nowa Gwinea.

Uprawnianie sportów kontaktowych i ekstremalnych

Nie należy w ogóle rezygnować z aktywności w ciąży, wręcz jest ona zalecana przyszłym mamom. jednak należy wybierać sporty nie zwiększające ryzyko urazów czy wypadków.