Stoisz przed wyborem kredek dla swojego dziecka? Poznaj rodzaje wspomnianych produktów i dowiedz się jaki typ kredek sprawdzi się w przypadku maluchów, a jaki sprosta wymaganiom uczniów szkoły podstawowej.

fotokarty

Dawniej na polskim rynku dostępne były jedynie dwa typy kredek. Czasy się jednak zmieniają i dziś producenci oddają do naszej dyspozycji naprawdę sporą ilość rodzajów opisywanych przyborów. Możemy zatem wybierać pomiędzy kredkami o przekroju heksagonalnym, trójkątnym, okrągłym, jak również niestandardowym. Jaki zatem rodzaj przyborów sprawdzi się w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym? Czy maluchy powyżej 6 roku życia mogą sięgnąć po kredki o przekroju trójkątnym?

Kredki o przekroju heksagonalnym

To najpopularniejszy rodzaj kredek, z którym każdy z nas miał styczność przynajmniej kilka razy w życiu. Posiadają sześć boków i są przeznaczone dla dzieci, które wyrobiły już nawyk poprawnego chwytania przyrządów piśmienniczych, a więc maluchów powyżej 5 roku życiu. Kredki o przekroju heksagonalnym dostępne są zarówno w wersji akwarelowej, grubej, cienkiej, jak i w czarnym drewnie. Przykładowe, godne polecenia kredki ołówkowe tego rodzaju znajdziesz chociażby w ofercie marki Faber Castell. Posiadają one wyraźne, nasycone kolory i bez problemu spierają się ze zdecydowanej większości tkanin. Co istotne to fakt, iż kredki Faber Castell zostały wykonane przy użyciu technologii klejenia SV, która ogranicza łamanie grafitu.

Kredki o przekroju trójkątnym

Ten rodzaj kredek sprawdzi się zarówno w przypadku dzieci prawo – , jak i leworęcznych. Specjalny, trójkątny przekrój pomaga w wykształceniu nawyku prawidłowego chwytu podczas rysowania. Z tego względu kredki o przekroju trójkątnym świetnie sprawdzą się w przypadku maluchów, które dopiero uczą się posługiwania przyrządami piśmienniczymi, a więc dzieci powyżej 2 roku życia. Co ciekawe, na rynku dostępne są zarówno kredki tego typu w wersji mini, jak i klasycznej. Dobrym przykładem produktów o przekroju trójkątnym będą kredki świecowe Bic Kids Plastidecor Triangle. Nie zostawiają one śladów na ubraniach, ani też na dłoniach dziecka. Z uwagi na fakt, iż zostały wykonane z polietylenu oraz wosku cechują się dużą wytrzymałością. Warto dodać, iż Bic Kids Plastidecor Triangle są nietoksyczne, co w praktyce oznacza, iż polizanie czy nawet zjedzenie kredki przez dziecko nie jest związane z ryzykiem zatrucia.

Carriwell

Kredki o przekroju okrągłym

Kredki o przekroju okrągłym – podobnie jak te o przekroju trójkątnym – również będą odpowiednie zarówno dla maluchów prawo -, jak i leworęcznych. Z racji na fakt, iż dobrze leżą one w małej, dziecięcej dłoni, polecane są zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów klas 1 – 3 szkoły podstawowej. Kredki o przekroju okrągłym znajdziemy np. w ofercie marki Pentel. Mowa o pastelach olejnych czyli artykule łączącym w sobie cechy farby olejnej i kredki. Opisywany produkt posiada niezwykle miękką, kremową i łatwą do rozprowadzenia konsystencję. Nadaje się on do stosowania zarówno na sucho, jak i na mokro.

Inne kształty kredek

Poza opisanymi typami artykułów, w sklepach dostępne są również kredki o kształcie niestandardowym. W ofercie marki Faber Castell dostępne są na przykład kredki świecowe dla najmłodszych do złudzenia przypominające łzę, z kolei firma Ses Creative proponuje maluchom kredkę 6 w 1. Posiada ona kształt kuli z wypustkami wypełnionymi różnymi kolorami kredek świecowych. Inne, równie pomysłowe rozwiązanie proponuje marka Studio Skinky. Mowa o kredkach stożkowych Playon Crayon, które posiadają wydrążony środek umożliwiający nałożenie produktów na palce.