Estrogeny to hormony kojarzone z kobiecością i jej fizycznymi atrybutami. Są także produkowane przez organizm mężczyzny, gdzie jego rola nie jest do końca znana. Jaka jest rola estrogenów w kobiecym organizmie? Estrogeny to hormony wpływające na kobiecy cykl a także na nasze samopoczucie.

fotokarty

3 w 1

Estrogen to nazwa dla trzech bardzo podobnych chemicznie hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Hormony te produkowane w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

„Estrogeny warunkują wykształcenie się II-go i III-rzędowych kobiecych cech płciowych: odpowiadają za wzrost macicy, jajowodów, pochwy, zewnętrznych narządów płciowych oraz sutków.”  – mówi dr Anna Dąbrowska-Jakubiak, ginekolog-położnik, endokrynolog. – „Estrogeny wpływają na kształtowanie się sylwetki kobiecej, mają wpływ na psychikę i emocje kobiet oraz libido. Ponadto biorą udział w kościotworzeniu, gospodarce weglowodanowej, przepuszczalności błon komórkowych, przez co zwiększają elastyczność skóry i błon śluzowych.” Przy prawidłowym poziomie estrogenów kobieta jest w równowadze emocjonalnej, ma zapewnioną dobrą przemianę tłuszczową, jest chroniona przed chorobami krążenia.

Carriwell

Zmiany wraz z kobiecym cyklem

Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Najniższy jest podczas miesiączki, następnie aż do połowy cyklu stale wzrasta, dzięki czemu błona śluzowa macicy odbudowuje się. To przygotowuje warunki dla ciąży, podczas której wydzielanie estrogenów jest szczególnie wysokie – zwłaszcza estriolu, jednej z form estrogenu. Estrogen pobudza także wytwarzanie LH – hormonu luteinizującego, odpowiedzialnego za owulację i tworzenie się ciałka żółtego. Po menopauzie poziom estrogenów organizmie kobiety drastycznie spada, co przyczynia się do powstania wielu dolegliwości związanych z okresem przekwitania. Także podczas karmienia piersią poziom estrogenów jest bardzo niski, między innymi dlatego jedną z ostatnich rzeczy o jakich myśli świeżo upieczona mama jest seks.

Równowaga hormonalna

Dieta, wysiłek fizyczny, odczuwany stres, wiek czy uwarunkowania dziedziczne – to czynniki wpływające na poziom estrogenów w organizmie. Nadmiar estrogenów może powodować poważne skutki zdrowotne od zaburzeń miesiączkowania, czy zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia zakrzepów,  poprzez tycie, powiększenie piersi, nudności, wymioty, migreny aż do ogólnie złego samopoczucia. Równie niepożądany i częściej spotykany u kobiet jest niedobór estrogenów, bądź brak równowagi między dwoma hormonami – progesteronem i estrogenami, czego skutkiem są często cykle bezowulacyjne.

Najlepszym dowodem na prawidłowe funkcjonowanie estrogenu są regularne cykle miesiączkowe. Jeżeli nie mamy wprawy w obserwacji swojego cyklu, bądź chcemy go lepiej poznać, warto zaopatrzyć się w tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp, bądź Pearly, które dzięki codziennemu pomiarowi temperatury pod językiem precyzyjnie monitorują cykl, informując kobietę o występowaniu dni płodnych, bądź niepłodnych, co można wykorzystać zarówno jako metodę antykoncepcji (skuteczność 99,36%), jak i pomoc w poczęciu dziecka.

Ciekawostki związane z estrogenem

Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono wiele badań naukowych dotyczących wpływu estrogenu na funkcjonowanie organizmu. Odkryto, że kobiety mają niższy próg bólu, który zmienia się w ciągu cyklu, a wraz z wiekiem i obniżającym się poziomem estrogenu odczuwanie bólu słabnie. Przypuszcza się także, że to dzięki estrogenom kobiety rzadziej cierpią na dysleksję, a także, że mogą tłumić produkcję adrenaliny i kortyzolu, zmniejszając skutki stresu. Z innych badań naukowych wynika, że kobiety czują się najbardziej inteligentne, kiedy poziom estrogenów w cyklu miesiączkowym jest najwyższy i lepiej radzą sobie wtedy z zadaniami wymagającymi biegłości językowej.  Warto także wiedzieć, że w tabletkach antykoncepcyjnych stosuje się tzw. etynyloestradiol – to syntetyczny naśladowca tylko jednego rodzaju estrogenów, co wstrzymuje owulacje i zaburza cykl miesiączkowy

Estrogeny to jedne z hormonów występujących w organizmie i mających wpływ na jego funkcjonowanie. Ponieważ nasze ciało jest skomplikowaną „maszyną”, wymaga równowagi wszystkich zachodzących w nim procesów i równowagi wszystkich wytwarzanych przez organizm hormonów. Jeżeli mamy wątpliwości co do równowagi homonalnej w naszym organizmie, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl