Kwas alfa linolenowy (ALA) jest organicznym związkiem chemicznym z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3. Jest on niezbędnym składnikiem diety, ponieważ nie jest wytwarzany przez organizm. Należy do witamin z grupy F. W pożywieniu występuje przede wszystkim w rybach, takich jak łosoś, śledź i makrela oraz w olejach roślinnych. W przypadku niemowląt kwas alfa linolenowy dostarczany jest wraz z mlekiem matki lub wraz z innymi produktami spożywczymi, od momentu rozszerzenia diety dziecka.

fotokarty

Czym dokładnie jest jest kwas alfa linolenowy?

Podstawowe funkcje kwasu alfa linolenowego w rozwoju małego organizmu to:

  • Wpływ na kształtowanie się i pracę mózgu.
  • Wpływ na prawidłowy wzrost oraz funkcjonowanie narządu wzroku i układu sercowo – naczyniowego.
  • Chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które powodują niebezpieczne zmiany miażdżycowe, choroby neurologiczne, stany zapalne czy choroby dróg oddechowych.
  • Nowe doniesienia wskazują na regulację poziomu cukru we krwi i poprawę insulinowrażliwości.
  • Wykazuje działanie przeciwbólowe i antybakteryjne.
  • Wspiera także wydolność tlenową mięśni i zwiększa ilość glikogenu w mięśniach i wątrobie. Te cechy sprawiają, że kwas alfa linolenowy jest chętnie suplementowany również przez dorosłych, uprawiających sport wysiłkowy.
  • Poprawia koncentrację i odporność na stres.
  • Reguluje gospodarkę lipidową naskórka i działa przeciwstarzeniowo, co jest z kolei mile widziane przez dbające o kondycję skóry kobiety.

W jaki sposób kwas alfa linolenowy działa w organizmie?

Kwas alfa linolenowy jest prekursorem długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tzw. LCPUFA. Oznacza to, że jako substancja, tworzy się w pierwszym stadium reakcji, a następnie przetwarza w inną substancję. W wyniku reakcji enzymatycznych powstają więc kwasy DHA i EPA.  Kwas DHA (dokozaheksaenowy) jest szczególnie ważny w rozwoju niemowląt i małych dzieci, ponieważ jest składnikiem błon komórkowych, czyli podstawowych elementów budujących komórki. Jego największe stężenie występuje w komórkach mózgu i siatkówki, dlatego w trosce o prawidłowy rozwój tych narządów powinniśmy zadbać o dostarczenie go dziecku w optymalnych ilościach. Natomiast drugi, równie ważny – kwas EPA (eikozapentaenowy) – wpływa na pracę serca, naczyń krwionośnych i na obniżenie ciśnienia oraz posiada właściwości przeciwzakrzepowe. Choć niedobór kwasu alfa- linolenowego w organizmie należy do rzadkości, to nie może zabraknąć go w codziennej diecie. Co ważne, odpowiednia ilość obu kwasów dotyczy zarówno niemowląt, dzieci, jak i osób dorosłych. Warto zatem zadbać o dostarczenie tych składników, niezależnie od wieku. Pozwoli to zadbać o prawidłową pracę całego ciała i funkcjonowanie organizmu w warunkach stresu, zawodowych wyzwań i licznych domowych obowiązków.