Muzyka w ciąży – dlaczego warto puszczać muzykę dziecku w brzuszku?

Muzyka w ciąży pomaga zredukować stres i zwiększa odporność na ból, co jest szczególnie ważne dla przyszłych mam.

Muzyka ma również pozytywny wpływ na rozwój samego dziecka w okresie prenatalnym. Zostało udowodnione, że dzieci które będąc w brzuchu matki słyszą uspokajającą muzykę, szybciej i lepiej się rozwijają. Wszyscy doskonale wiemy, że wszechobecny w dzisiejszym świecie pośpiech i hałas nie sprzyjają zdrowiu. W przypadku ciąży stres w połączeniu z ciężką pracą może nawet doprowadzić do poronienia – dlatego tak ważne jest, aby kobiety oczekujące dziecka potrafiły się odprężać. Jednym z najlepszych sposobów na relaks jest słuchanie muzyki i gra na instrumentach, co stosuje się np. w muzykoterapii.

Muzyka pozwala nam się zdystansować od kłopotów i wynosi nas ponad problemy. Stanowi swoistą formę „wycieczki poza miasto”, która pozwala oderwać się od wszystkiego i odpocząć – mówi psycholog Agata Rusak ze szpitala ginekologiczno-położniczego imienia Świętej Rodziny w Warszawie. – Muzyka pomaga też w walce ze zmęczeniem, mobilizuje do aktywności i skłania do działania. To niezwykle ważne w przypadku kobiet, którym w trakcie ciąży tego brakuje.

Muzyka ma również pozytywny wpływ na dzieci w okresie prenatalnym. Naukowcy udowodnili, że to co dziecko słyszy, będąc w brzuchu matki, wpływa na jego rozwój i życie także po narodzinach. Człowiek zaczyna reagować na bicie serca matki już w 6. tygodniu ciąży. Ten moment jest częścią najważniejszego dla rozwoju płodowego dziecka – okresu pierwszych trzech miesięcy ciąży. Właśnie wtedy kobieta powinna poświęcić najwięcej czasu własnemu zdrowiu i relaksowi, gdyż wówczas w dziecku kształtują się organy, układ nerwowy i mózg.

Wyciszająca muzyka – zwłaszcza klasyczna – jest w stanie stymulować rozwój komórek mózgowych i zwiększać ilość połączeń nerwowych pomiędzy obiema półkulami mózgu. Z czasem dziecko w okresie życia płodowego zaczyna reagować na coraz większą ilość dźwięków. Według badaczy po narodzinach dzieci reagują niechęcią na muzykę i dźwięki, co do których zraziły się podczas rozwoju w brzuchu matki. Są natomiast otwarte na przyjemne dźwięki, które docierały do nich przed urodzeniem. Co więcej noworodki słysząc łagodną muzykę, którą znają z okresu prenatalnego i która przywołuje u nich miłe wspomnienia, uspokajają się.

Zobacz:  Żeń-szeń szkodliwy dla płodu

Samo słuchanie harmonijnej muzyki sprzyja ciężarnym kobietom w odprężaniu się i pozbyciu się stresu, jednak z pewnością jeszcze lepszy efekt otrzymamy samodzielnie grając na instrumencie np. klawiszowym (co wbrew pozorom nie jest takie trudne). Granie na instrumentach nie tylko uspokaja i relaksuje, ale dużo silniej niż słuchanie muzyki oddziałuje na sferę psychiczną i emocjonalną kobiety oraz nienarodzonego dziecka.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
12 lat temu

Ta kolekcja przychodzi raz w miesiącu?

Gość
Gość
12 lat temu

Super sprawa! Zwłaszcza muzyka poważna dużo daje.

Też mam tę publikację z IMP:]

Gość
Gość
13 lat temu

Popieram! Muzyka poważna powoduje stymulację różnych części mózgu u dziecka co wpływa na późniejsze zdolności uczenia się. Poza tym uspokaja dziecko i wyrabia w nim odruch zasypiania. Będąc w ciąży kupiłam sobie pas lullabelly, zakładałam go na brzuch i dzidziuś słuchał muzyki a ja mogłam się zająć czymś innym.

Gość
Gość
13 lat temu

ja słuchałam muzyki poważnej w czasie ciąży ponieważ bardzo uspokajała moje maleństwo, no a poza tym podobno dobrze wpływa na rozwój intelektualny?:)