Otyłość zaliczana jest do grupy najpoważniejszych w skutkach chorób cywilizacyjnych. Każdego roku zwiększa się odsetek otyłych dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Jak walczyć z nadwag i otyłością? Czy istnieją skuteczne leki, które pomogą pozbyć się zbędnych kilogramów?

fotokarty

Tyjemy szybko, jednak z coraz większym trudem przychodzi nam pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Kolejne diety cud kończą się efektem jo-jo, a tkanka tłuszczowa zaczyna wypierać tkankę mięśniową i coraz bardziej zagraża zdrowiu. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i przygotować się na diametralną zmienię stylu życia, gdyż obecnie brak jest nowych leków na nadwagę, które wykazywałyby porównywalną skuteczność, jak preparaty wycofane z aptek w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Najczęstsze powody przybierania na wadze

Wśród 70% polskiego społeczeństwa, które ma już nadwagę i powoli zaczyna zmierzać ku otyłości, dominują osoby stosujące nieodpowiednią dietę oraz unikające aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że niekontrolowane przybieranie na wadze jest także spowodowane innymi czynnikami. Wśród nich można wyróżnić, m.in.:

  • niezdiagnozowane zaburzenia hormonalne oraz inne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu,
  • czynniki psychiczne,
  • czynniki emocjonalne,
  • uwarunkowania genetyczne.

Każdy z tych czynników może w pośredni lub bezpośredni sposób wpływać na problem z utrzymaniem właściwej masy ciała oraz niekontrolowanym przybieraniem na wadze. Z tego względu, aby móc skutecznie pozbyć się nadwagi, konieczne jest dotarcie do źródła problemu, gdyż np. niezdiagnozowane zaburzenia hormonalne lub problemy psychologiczne, będą skutecznie blokowały odchudzanie.

Carriwell

Farmakologiczne leczenie otyłości – jakie leki redukują zbędne kilogramy?

Farmakologiczne leczenie otyłości, jeszcze kilkanaście lat temu, stanowiło jedyny ratunek dla osób, których wskaźnik masy ciała BMI jasno wskazywał na to, że nadprogramowe kilogramy mogą zacząć zagrażać ich zdrowiu lub życiu. Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia był także brak jakichkolwiek efektów stosowania odpowiednio ułożonej diety oraz pogarszający się z tego powodu stan zdrowia.

Tabletki na odchudzanie Adipex

W leczeniu otyłości stosowano skuteczne środki farmakologiczne, które obecnie nie są dostępne na rynku. Najczęściej tego typu leki wpływały na układ nerwowy, np. hamując uczucie głodu, więc niewłaściwie stosowane, mogły powodować szereg problemów ze zdrowiem. Sporo kontrowersji wiązało się też ze składem leków na nadwagę i otyłość, które zwierały np. fenterminę. Popularnym i skutecznym lekiem tego typu był Adipex Retard, o którym więcej możesz przeczytać na tej stronie medicot.pl. Na stronie Medicot znajdziesz także informacje dotyczące innych sposobów odchudzania.

Adipex Retard został wycofany ze sprzedaży w Polsce w roku 2000. Od tego czasu kilkukrotnie pojawiały się jego zamienniki – więcej informacji na temat zamienników leku Adipex, znajdziesz w innym artykule medicot.pl/adipex-zamiennik, jednak i one szybko znikały z aptek. Obecnie jedyną metodą wsparcia redukcji zbędnych kilogramów u osób, które nie chudną mimo stosowania diety, bądź są zbyt otyłe i muszą szybko schudnąć, jest przeprowadzenie zabiegów medycznych np. wprowadzenie do żołądka specjalnego balonika, który zmniejsza jego objętość, więc osoba chora nie jest w stanie spożywać takich porcji pokarmów, do których jest przyzwyczajona.

Adipex i jego zamienniki

Podsumowując, obecnie brak jest skutecznych i w pełni bezpiecznych dla zdrowia środków farmakologicznych na nadwagę i otyłość. Osoby, u których nadmiar kilogramów zagraża zdrowiu i życiu, poddawane są kuracjom mającym na celu poprawę ogólnego funkcjonowania organizmu poprzez leczenie dolegliwości i chorób wynikających z nadwagi i otyłości np. cukrzycy typu II, nadciśnienia i niewydolności serca oraz przygotowanie organizmu do ewentualnych zabiegów chirurgicznych.

U osób, u których nadwaga nie poczyniła jeszcze ogromnych szkód w organizmie, stosuje się indywidualne diety, wspomagane aktywnością fizyczną. Niektóre osoby marzące o szybkim odchudzaniu, chcą sobie pomóc, stosując alternatywne sposoby na redukcję zbędnych kilogramów, co również niesie za sobą zagrożenia, gdyż popularność zdobywają tak drastyczne metody walki z nadwagą, jak tabletki z jajami tasiemca czy azjatyckie „suplementy” o niewiadomym składzie.