W idealnych przypadkach największa szansa poczęcia dziecka metodami naturalnymi przypada ok. 14 dnia cyklu, czyli w momencie owulacji. Niestety, wahania długości cyklu sprawiają, że obliczenia te stają się całkowicie bezużyteczne. Z pomocą przychodzą jednak testy owulacyjne LH, dzięki którym szansa na prawidłowe wskazanie dni najbardziej płodnych znacząco wzrasta.

Menstruacja, owulacja i hormony

Prawidłowy cykl miesiączkowy rozpoczyna się w dniu wystąpienia pierwszego krwawienia. Następnie, po zakończeniu trwającej przeciętnie ok. 7 dni menstruacji, ciało kobiety zaczyna przygotowywać się do owulacji. W ramach tych przygotowań podnosi się poziom estrogenu, pęcherzyki jajnikowe dojrzewają, a błona śluzowa macicy zwiększa swoją grubość i powierzchnię. Wszystkie te zmiany mają za zadanie doprowadzić wyłącznie do jednego celu – łatwego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Dodatkowymi objawami przygotowywania się organizmu do owulacji jest zwiększona produkcja śluzu szyjkowego (który dodatkowo zmienia swoją konsystencję) oraz nagły wzrost poziomu hormonu luteinizującego. To skokowe zwiększenie się stężenia poziomu lutropiny zapowiada rychłe pęknięcie pęcherzyka dominującego i uwolnienie komórki jajowej. Moment ten uważany jest za najlepszy do zapłodnienia, a w jego jak najdokładniejszym określeniu pomaga test owulacyjny LH TEST.

Zasada działania testu owulacyjnego LH

Testy owulacyjne LH TEST wykrywają stężenie hormonu luteinizującego (lutropiny) w moczu. W prawidłowych warunkach jego stężenie wzrasta w łatwy do wychwycenia sposób na 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Właściwie wykonany test pozwala wykryć moment wzrostu stężenia lutropiny i w ten sposób określić, kiedy należy się spodziewać jajeczkowania.

Po co jednak korzystać z testów, skoro wiadomo, że owulacja rozpoczyna się ok.14-16 dnia cyklu? Wszystkiemu winna różna długość owego cyklu, który podręcznikowe 28 dni trwa jedynie u nielicznych kobiet. W większości przypadków jest on krótszy lub dłuższy i trwa od 26 do 30 dni, przy czym zdarza się również, że przekracza nawet 35 dni. W takich przypadkach standardowe wyliczenia 14-16 dni od pierwszego dnia cyklu są całkowicie nieprzydatne. Test owulacyjny LH TEST pozwala polegać w obliczaniu momentu owulacji nie na kalendarzu, lecz na zachodzących zjawiskach biologicznych.

Jak wykonać test owulacyjny LH TEST?

Przed przystąpieniem testu owulacyjnego koniecznie należy przeczytać ulotkę dodaną do produktu. Z niej możemy dowiedzieć się np. że oprócz samego testu potrzebny nam będzie sterylny pojemniczek na mocz (dostępny w aptekach). Zalecenia odnoszące się do pory wykonywania testu bywają różne. Test owulacyjny LH TEST nie powinien być przeprowadzany z użyciem pierwszego, tzw. porannego moczu, a jego przeprowadzenie nie zajmuje więcej niż 5 min. Dla uzyskania pewności test należy przeprowadzać w ciągu 5 kolejnych dni.