Pod koniec dziewiątego miesiąca księżycowego Twoje dziecko ma długości około 50 centymetrów  z wyprostowanymi nóżkami i waży około 2800 g.  Zobacz jak rośnie.

fotokarty

Dziesiąty miesiąc księżycowy ostatni!

37 tydzień – 35 tydzień od poczęcia

Jego ciało staje się jeszcze bardziej jędrne i  pokryte mazią płodową. Teraz dziennie może przytyć około 100 gramów. Płuca są już na sto procent gotowe do oddychania, zmusza je kortyzol, hormon wytwarzany przez nadnercza. Zmienia się Twoja wydzielina pochwowa jest obfitsza i bardziej gęsta.

Carriwell

Pamiętaj, że tylko około 5 % dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Czy Jesteś  już spakowana do szpitala. Jeśli planujesz wspólny poród z mężem, pokaż mu, gdzie co jest. unikniecie stresu, gdy poprosisz go o wyjęcie czegoś z torby podczas porodu. Dziecko waży 3000 g i mierzy 35 cm (z wyprostowanymi nóżkami – 52 cm).

38 tydzień – 36 tydzień od poczęcia

Główka dziecka umiejscowiła się już w miednicy. Choć czaszka jest już w pełni uformowana, to jej kości nie są do końca zrośnięte. Dzięki temu główka jest bardziej elastyczna i podczas porodu może dopasować się kształtem do kanału rodnego. Ciemiączko zrasta się dopiero kilka miesięcy po porodzie. Gdyby Twój  maluch nie był odwrócony głową w dół, masuj delikatnie Swój brzuch.Dziecko waży 3100 g i mierzy 37 cm (z wyprostowanymi nóżkami – 53 cm).

39 tydzień – 37 tydzień od poczęcia

Jeszcze trochę podrósł i przytył 150 gram. Twoje mięśnie, przez te kilkanaście tygodni otrzymywały od mózgu sygnały, że mają się wyciszyć to  teraz sprężają się do ciężkiej pracy. Organizm dbał o zachowanie równowagi pomiędzy konkurującymi hormonami jak estrogenem, który wywołuje kurczenie się mięśni i progesteronem, który rozluźnia. Szyjka macicy pod wpływem główki dziecka (lub jego pośladków w ten sposób rodzi się około 5% dzieci) i hormonów zmienia swój wygląd (skraca się) i konsystencję (rozpulchnia się). Przyczynia się to zwykle do obserwowanego przez kobietę obniżenia się brzucha. To z kolei może być przyczyną obrzęków nóg.

Gdy malec będzie gotowy, Twój organizm uruchomi odpowiednie hormony, które wywołują skurcze mięśni, rozmiękczają szyjkę macicy. Gdy  Twój malec będzie gotowy to Twój organizm uruchomi odpowiednie hormony, które wywołują skurcze mięśni, rozmiękczają szyjkę macicy i nastąpi oczekiwany poród. Dziecko waży 3250 g i mierzy 38 cm (z wyprostowanymi nóżkami – 54 cm).

40 tydzień – 38 tydzień od poczęcia

Trzymamy za Ciebie kciuki. Twoje dziecko jest w pełni gotowe do urodzonego w każdej chwili. Jest to ostatni tydzień ciąży. Dziecko powinno ważyć 3500 g i mierzyć około 50 cm. Jeśli Twoje dziecko nie urodzi się  tym tygodniu, nie martw się. Jest to normalne  z terminami jest różnie. Dzieci przychodzą o własnym czasie. Zanim się zorientujesz, Twój mały będzie z  Tobą. Po prostu  nie denerwuj się i spróbuj się zrelaksować.

Prawdopodobnie wiesz, że Twoje dziecko może urodzić się nawet dwa tygodnie po terminie, ale jednak termin mija, a Ty wciąż chodzisz z  dużym brzuchem i  musisz zgłaszać się codziennie do szpitala na kontrolne KTG, a po 10 dniach po terminie będziesz na patologii ciąży z  perspektywą  wywoływania porodu.

Badania, które powinnaś wykonać przed zbliżającym się porodem:

  • wywiad lekarski, dotyczący przebiegu ciąży
  • ocena ruchliwości płodu przez Ciebie
  • badanie położnicze zewnętrzne
  • badanie czynności serca płodu
  • badanie kardiotokograficzne KTG – jest to monitorowanie akcji serca płodu wraz z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy
  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu
  • WR – badanie na obecność choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową. Wykonuje się je dwukrotnie – na początku i pod koniec ciąży
  • HBS – badanie w kierunku żółtaczki zakażanej typu B
  • badanie bakteriologiczne – posiew z szyjki macicy, ważne badanie. Twoje dziecko wędrując przez kanał rodny może zarazić się paciorkowcem z grupy B, wysoce dla niego niebezpiecznym. Gdyby wyniki badania wykazały paciorkowca, to w trakcie porodu dostaniesz dożylnie antybiotyk, który także chroni Twoje dziecko

Film animowany – poród