Pod koniec siódmego miesiąca Twoje dziecko miało długości około 36 centymetrów  z wyprostowanymi nóżkami i ważyło około 1100 g. Zobacz jak rośnie!

fotokarty

29 tydzień- 27 tydzień od poczęciu

Jego szpik kostny jest całkowicie odpowiedzialny za produkcję czerwonych krwinek. Sam już potrafi regulować temperaturę ciała i wypija nawet do pół litra  płynu owodniowym codziennie – ćwiczy picie Twojego mleka. Gromadzi tłuszcz pod skórą, zwiększa swoją długość i masę ciała. System nerwowy jest już rozwinięty i odzew na bodźce następuje w ułamku sekundy. Narządy  malca są dobrze rozwinięte i może on otworzyć oczy i skręcić głowę w kierunku źródła światła. Łyka płyn owodniowy i ćwiczy picie Twojego mleka. Dziecko waży 1250 g i mierzy 26 cm (z wyprostowanymi nóżkami – 37 cm).

30 tydzień- 28 tydzień od poczęcia

Dostał od Ciebie przeciwciała, które pozwolą mu bronić się przed bakteriami i wirusami w pierwszych miesiącach po opuszczeniu brzucha. Własne przeciwciała będzie musiał wytworzyć dopiero, gdy przyjdzie na świat. Nadal gromadzi tłuszcz pod skórą, który chroni go przed utratą ciepła  i reguluje mu temperaturę ciała. Jest mniej energiczny przez brak miejsca, mniej się porusza, ale Jego ruchy są silnie i gwałtowne. Uważaj, możesz zobaczyć wypukłości na  swoim brzuchu w miejscu, w którym wbija od wewnątrz nóżkę lub rączkę. Przyjmuje charakterystyczną pozycję embrionalną jest skulone, ma skrzyżowane rączki i nóżki.

Carriwell

Część dzieci w tym tygodniu ustawia się głową w dół i pozostaje w tej pozycji, aż do dnia porodu, ale niektóre maluchy odkładają to na później. Nie martw się, jeśli pod koniec ósmego miesiąca będzie brykało z głową w górze. Dziecko waży 1300 g i zwinięte w kulkę mierzy 27 cm (z wyprostowanymi nóżkami – 38 cm).

31 tydzień- 29 tydzień od poczęcia

Teraz Jego płuca i przewód pokarmowy są prawie dojrzałe. Nie martw się brakiem tchu i obawą, że Twoje dziecko jest w niebezpieczeństwie. To nie prawda, dziecko pobiera  teraz dużo tlenu z łożyska. Ćwiczy swoje płuca choć nie ma jeszcze krążenia płucnego. Wszystkie naczynia krwionośne czekają w gotowości i włączą się dopiero po porodzie. Jeśli będziesz miała chłopca to właśnie teraz do moszny kanałem pachwinowym schodzą jądra, spacer zakończą za dwa tygodnie. Duży przyrost wagi. Dziecko waży 1600g i mierzy 28 cm (z wyprostowanymi nóżkami – 39 cm).

32 tydzień – 30 tydzień od poczęcia

Teraz waga Twojego dziecka będzie intensywnie rosła. Jego  sen trwa  teraz około 90-95 procent w ciągu dnia. Oby było podobnie po urodzeniu? Jego skóra stała się grubsza i nadal  chce uzyskać więcej koloru różowego. W siódmym miesiącu  Twojej ciąży pępowina ma średnicę 1cm. W momencie narodzin będzie 2 cm, a długości  35-60 cm. W pępowinie mieszczą się trzy naczynia krwionośne łączące dziecko z łożyskiem- jednym odprowadzana jest krew z produktami przemiany materii, dwa dostarczają natlenioną krew z substancjami odżywczymi. Pojawiają się tęczówki, które przyjmą ostateczną barwę między 6 a 9 miesiącem życia.Dziecko urodzone w ósmym miesiącu nie wymaga zwykle interwencji medycznej. Ma rozwinięte płuca, czasem potrzebne jest podanie mu tlenu.  Pod koniec ósmego miesiąca Twoje dziecko ma długości około 41 centymetrów  z wyprostowanymi nóżkami i waży około 1800 g.

Badania, które powinnaś wykonać:

 • wywiad lekarski, dotyczący przebiegu ciąży
 • morfologia krwi
 • przeciwciała anty RH
 • przeciwciała toksoplazmozy JGG i GM
 • badanie ogólne moczu
 • pomiar wagi ciała
 • badanie ginekologiczne przez pochwę
 • badanie położnicze zewnętrzne
 • badanie czynności serca płodu
 • badanie ultrasonograficzne USG
 • badanie kardiotokograficzne KTG
 • ocena wymiarów miednicy
 • ocena ruchliwości płodu przez Ciebie
 • ocena wydzieliny pochwowej

Uwagi:

Od ósmego miesiąca ciąży badanie prenatalne powinno być częstsze i  lekarz prowadzący powinien zlecić Ci dodatkowe badanie USG, które pomoże ustalić położenie Twojego dziecka. Pojawią się obrzęki, bóle pleców i mrowienia nóg. Do snu i odpoczynku układaj się na boku  z poduszką pod brzuchem i jednym kolanem. Dokucza Ci zmęczenie, masz  dodatkowe 10-12 kilogramów i duży brzuszek- obwód w talii około 110 centymetrów . Wyrastasz z niektórych ubrań ciążowych. Pojawiają się trudności z oddychaniem co może wywoływać nieprzyjemny ostry ból żeber.

Z piersi może zacząć wyciekać siara – pierwszy pokarm dla twojego dziecka. Twój oddech  może się skrócić na skutek wysokiego położenia dna macicy, które uciska na płuca. Ten ucisk dotyczy też żołądka. Staje się on wtedy mniejszy, więc musisz jeść mniejsze posiłki, ale częściej, około  5-6 dziennie. Tak na początku ciąży bałaś się porodu, to teraz marzysz o tym, żeby urodzić. Przecierp jeszcze kilka tygodni są naprawdę ważne dla Twojego dziecka.

Bądź czujna, obserwuj siebie. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, jak powtarzające się skurcze macicy w ciągu jednej godziny, krwawienie z pochwy, zmniejszenie ruchów malca, nagła zmiana wagi, obrzęk kostek, palców lub twarzy ból brzucha, głowy i gorączka udaj się niezwłocznie do lekarza prowadzącego.

Zobacz film poglądowy – ilustrujący poruszone tematy powyżej.1

Pregnancy: Third Trimester (Weeks 29-32, Month #8)