Czapeczka to podstawa garderoby noworodka. Jest niezbędna w wyprawce do szpitala. Gdy maluch przychodzi na świat, położna zakłada jemu czapeczkę, aby zabezpieczyć delikatną skórę głowy przed zimnem. Wybór rozmiaru czapeczki może być niełatwym zadaniem dla osoby, która pierwszy zostaje mamą. Jak zatem kupić odpowiednią czapeczkę dla noworodka?

fotokarty

Wybierz czapeczkę jeszcze przed porodem

Przed porodem przyszła mama kompletuje ubranka. Śpioszki, body, skarpetki, spodenki, kaftaniki, rampersy, pajacyki i właśnie czapeczki – to najważniejsze elementy wyprawki dla noworodka, które powinny znaleźć się w torbie do szpitala. Czapeczka dla noworodka przyda się w kilku egzemplarzach.

Wiązana pod brodą, bawełniana, delikatna i przewiewna – taka będzie najlepsza do szpitala. W okresie jesienno-zimowym niezbędna będzie także cieplejsza czapeczka uszyta z polaru, weluru lub grubszej bawełny – z pewnością sprawdzi się podczas przemieszczania z dzieckiem z oddziału położniczego do domu. W lecie wystarczy cienka czapeczka z przewiewnego materiału. W sklepach internetowych znajdziemy bogatą gamę ubranek dziecięcych dla dziewczynki i dla chłopczyka. Warto wybrać kilka czapeczek w różnych rozmiarach i modelach. Tym bardziej, że po powrocie do domu ze szpitala młoda mama nie będzie miała tyle czasu na spokojne zakupy, musi znaleźć chwilę na odpoczynek i regenerację sił po porodzie.

Carriwell

Jakie rozmiary najlepiej kupować?

W zależności od producentów, wielkości czapeczek mogą się różnić. Przed zakupem czapeczki warto sprawdzić, jakie wymiary w centymetrach podaje producent. Lepiej nie sugerować się tylko nazwą „czapeczka dla noworodka”, bo może okazać się, że model będzie za duży. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że dzieci, które są w tym samym wieku, nawet urodzone w tym samym tygodniu, mogą mieć różny obwód głowy.

Warto jednak mieć na uwadze, że dziecko do ukończenia 1. miesiąca życia może mieć obwód głowy ok. 38 cm. Niektórzy producenci podają od 36 cm do 38 cm. Zatem noworodkowi należy kupić czapkę w rozmiarze 36 i/lub 38 – jeszcze przed przyjściem na świat. Niemowlę, które ma już miesiąc życia za sobą może mieć ok. 40 cm obwodu głowy. Taki rozmiar będzie odpowiedni dla dzieci do 3. miesiąca życia. Następnie producenci podają 43 cm dla 3-6 miesięcznych dzieci oraz 47 cm dla 6-12 miesięcznych niemowląt.

To tylko orientacyjne rozmiary czapeczek niemowlęcych. Warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym modelom. Czapeczki dla niemowląt wiązane pod brodą różnią się z pewnością wielkością od klasycznych czapeczek, tzw. smerfetek. Noworodki zwykle noszą czapeczki w rozmiarach od 36 do 40. W sklepach internetowych można znaleźć jeszcze mniejsze modele, nawet w rozmiarze 34 i 35, które przeznaczone są m.in. dla wcześniaków.

Czy warto kupować większe rozmiary?

Warto zakupić czapeczkę dużo wcześniej i to przynajmniej w dwóch rozmiarach. Mimo że podczas USG ginekolog podaje szacowaną wagę dziecka, nigdy do końca nie wiemy, jak duży będzie nasz noworodek. Bezpieczniej więc zamówić czapeczki w kilku rozmiarach. Tym bardziej, że główka noworodka jest dużo większa niż pozostałe części ciała, więc trudno jest oszacować, jaka czapeczka będzie najbardziej odpowiednia dla dziecka. Z pewnością najlepiej zasugerować się rozmiarami czapeczek dla dzieci, które funkcjonują na rynku odzieżowym.

Warto kupić większe rozmiary i modele o różnych grubościach – zawsze dopasować do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Czapki niemowlęce produkowane są w różnych krojach – nie zawsze każdy będzie odpowiedni dla naszego dziecka. Ważne jest to, aby czapeczka nie uciskała delikatnej główki, zatem nieco większy model może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla niejednego noworodka.Aby poznać dokładny rozmiar, najlepiej zaopatrzyć się w centymetr krawiecki i zmierzyć obwód główki dziecka.

Jak zmierzyć główkę dziecka?

Obwód główki zawsze mierzymy w najszerszym miejscu na czole (nad łukiem brwiowym i razem z uszami noworodka). W ten sposób otrzymamy wynik – obwód główki w centymetrach, który jest tym samym rozmiarem czapeczki. To najlepsza metoda dokładnego pomiaru głowy, dzięki której będziemy wiedzieli, jaki rozmiar czapeczki wybrać. Na metce producent podaje liczby, które są rozmiarem czapki dla dziecka.

Jaka powinna być idealna czapeczka dla noworodka?

Czapka dla noworodka powinna zakrywać głowę i uszy dziecka, dlatego najlepiej wybrać wiązaną pod brodą. Ważne jest to, aby materiał, z którego uszyto czapkę, był naturalny, np. bawełniany. Czapeczka dla noworodka powinna być cienka, lekka i luźna. Warto zwrócić uwagę na szwy – delikatne i nieuciskające głowę dziecka oraz nie zostawiające na niej bolesnych śladów. Idealna czapka powinna być dobrana do warunków atmosferycznych. Gdy na zewnątrz jest ciepło, wystarczy lekka czapeczka uszyta z bawełny. W okresie jesienno-zimowym dobrym wyborem będą czapki polarowe, akrylowe i bawełniano-akrylowe, zakrywające uszy. W przypadku czapek wiązanych pod brodą, trzeba uważać na sznurki i troczki – mogą być niebezpieczne dla starszych niemowląt, które potrafią już sprawnie chwytać i przeciągać rzeczy.

Czy niemowlę zawsze musi mieć czapkę?

W upalne i bezwietrzne dni lata lepiej zrezygnować z czapeczki u niemowląt. Ważne, aby były one osłonięte od wiatru i promieni słonecznych, np. parasolką lub budką z gondoli wózka. Wszystkie mamy wiedzą, że niemowlęta powinny unikać słońca. Jeżeli zatem wybieramy się na spacer w gorący dzień, to załóżmy dziecku kapelusz lub cienką chusteczkę. W przypadku kilkudniowego noworodka czapka jest natomiast niezbędna podczas werendowania i pierwszych spacerów, aby ochronić główkę przed podmuchami wiatru.

Noworodek nie musi nosić czapeczki w mieszkaniu, w którym jest ciepło jak w brzuchu mamy, ponieważ istnieje duże ryzyko przegrzania. Generalnie w domowych warunkach dziecko nie musi mieć czapeczki, bo może być mu po prostu niewygodnie. Wystarczy nałożyć maluszkowi czapeczkę tylko po kąpieli – przynajmniej na pół godziny. Warto pamiętać, że czapkę zawsze należy założyć dziecku, gdy temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza.

zdjęcie główne: fot. petit-bateau.pl