Żele pod prysznic z dobrym składem coraz częściej znajdują swoje miejsce na półkach drogeryjnych obok tych, których skład nie należy do najlepszych dla naszej skóry. Pokazuje to, że producenci kosmetyków wsłuchują się w potrzeby klientów, którzy zaczynają rozumieć, jakich składników unikać i czego poszukiwać w składzie produktów do mycia skóry.
To dominujący trend na rynku beauty, który wyraźnie pokazuje, jak wzbogaciła się nasza wiedza kosmetyczna i że coraz rzadziej kupujemy kosmetyki tylko dlatego, że ładnie pachną lub mają niespotykany kolor. Wybierając żele z dobrym składem, nie musimy rezygnować z pięknego aromatu i ciekawego designu opakowaniu, okazuje się bowiem, że te produkty często łączą w sobie wszystkie wymienione wyżej cechy, a na dodatek mogą pochwalić się przyjazną skórze formułą z delikatnymi substancjami myjącymi i wyselekcjonowanymi składnikami odżywczymi.
Żele pod prysznic z dobrym składem – jakich substancji unikać, a które wybierać?
Żele pod prysznic z dobrym składem w horex.pl to przede wszystkim takie, które nie zawierają drażniących substancji powierzchniowo-czynnych. Inaczej o substancjach powierzchniowo-czynnych mówi się surfaktanty lub detergenty. To związki pianotwórcze, które myją i oczyszczają skórę. Znajdziemy je w prawie każdym produkcie do mycia ciała. Usuwają nadmiar sebum, resztki kosmetyków, martwe komórki naskórka. Pełnią bardzo ważną rolę, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać i odróżnić te, które mogą negatywnie wpływać na naszą skórę od tych, które są łagodne i nie wywołują niepożądanych skutków w postaci podrażnień, zaczerwienień i nadmiernych reakcji skórnych.
Oprócz mocnych detergentów w składzie kosmetyków do mycia warto unikać silikonów, parabenów, PEG-ów, olejów mineralnych.
Zestawienie TOP 3 żeli pod prysznic z portfolio polskich marek, które posiadają bezpieczną i łagodną dla skóry formułę bez drażniących substancji powierzchniowo-czynnych, uwzględnia te produkty, które są w przystępnej cenie i oferują składy bogate w naturalne składniki, które przyczyniają się do poprawy kondycji naszej skóry.
Jakich substancji myjących unikać w żelach pod prysznic?
Do grupy mocnych detergentów, które posiadają właściwości drażniące, należą anionowe substancje powierzchniowo-czynne:
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate),
- SLES (Sodium Laureth Sulfate),
- MLS (Magnesium Laureth Sulfate),
- SCS (Sodium Coco Sulfate),
- ALS (Ammoinium Lauryl Sulfate).
Anionowe substancje powierzchniowo-czynne mogą powodować naruszenie warstwy hydrolipidowej naskórka, co skutkuje podrażnieniami, przesuszeniem i zaczerwienieniem.
O SLS pewnie słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się kosmetykami. Na temat tej substancji powstało również wiele mitów, która warto rozwiać. Dla wielu może to być zaskakująca informacja, ale SLS jest naturalną substancją pozyskiwaną z kokosa, a dokładnie z kwasu laurynowego z kokosa, który poddawany jest dalszej obróbce chemicznej, przez co nabiera właściwości drażniących. Jednak samo pozyskiwanie tej substancji nie jest szkodliwe dla środowiska, dlatego jej obecność w naturalnych kosmetykach zaaprobował ECOCERT. Prawdą jest fakt, że to surfaktant o mocnym działaniu, który wysusza skórę i może powodować jej podrażnienie i zaczerwienienie. Osoby o wrażliwej skórze powinny go unikać, jednak te, które mają skórę normalną, nie powinny zauważyć większych problemów skórnych. Mimo wszystko warto wybierać kosmetyki z łagodniejszymi detergentami, których listę znajdziecie poniżej.
SLES jest substancją o łagodniejszym działaniu niż SLS, jednak nie jest dopuszczona przez ECOCERT do stosowania jej w kosmetykach naturalnych, ponieważ jej wytwarzanie odbywa się ze szkodą dla środowiska. Do tej substancji dodaje się tlenek etylu, aby zmniejszyć działanie drażniące SLES. Tlenek etylu jednak może doprowadzić do powstania dioksyn, które są kancerogenne.
MLS łagodniejszy niż SLS, jednak podobnie jak SLES zawiera tlenki etylu, dlatego też nie może być stosowany w kosmetykach z certyfikatem ECOCERT.
SCS to substancja, którą pozyskuje się z oleju kokosowego, a dokładnie z całej frakcji olejowej kokosa w przeciwieństwie do SLS pozyskiwanego jedynie z kwasu laurynowego z kokosa. SCS został zatwierdzony przez ECOCERT do stosowania w kosmetykach naturalnych. Mówi się jednak o nim, że może być drażniący dla wrażliwej skóry. Warto tutaj zaznaczyć, że jedynie wtedy, gdy połączy się go z innymi mocnymi detergentami.
ALS opisywany jako związek o wysokim potencjale podrażniającym skórę. Uzyskuje się go podobnie jak SLS z kwasu laurynowego i podobnie jak poprzednik może być stosowany w kosmetykach certyfikowanych przez ECOCERT.
Podsumowując tę sekcję, warto mieć jeszcze jedno na uwadze. Wyżej wymienione substancje mogą być szczególnie źle tolerowane przez wrażliwą skórę. Normalna, zdrowa skóra najczęściej nie odczuwa ich negatywnego oddziaływania. Jednak warto działać prewencyjnie i nie osłabiać swojej skóry wysuszającymi detergentami skoro w łatwy sposób można je zastąpić łagodnymi substancjami myjącymi, które równie skutecznie oczyszczają skórę. Dobrze jest również racjonalnie podchodzić do całej wiedzy na temat detergentów w kosmetykach. Wszystkie z nich zostały dopuszczone do użytku w kosmetykach, są bezpiecznie i przebadane. Pamiętajmy również o tym, że zastosowane w żelach pod prysznic pozostają na naszej skórze jedynie minutę, dwie, trzy, więc naprawdę trudno przez tak krótki czas definitywnie jej zaszkodzić.
Jakich substancji myjących szukać w żelach pod prysznic?
Niejonowe środki powierzchniowo-czynne są znacznie bezpieczniejsze dla skóry. Rozumiemy przez to, że działają łagodniej podczas mycia, nie przesuszają skóry i nie osłabiają jej bariery ochronnej. Dzieje się tak, ponieważ w odróżnieniu od wyżej wymienionych związków anionowych, nie wchodzą w reakcje z białkiem, występującym w warstwie rogowej naskórka.
Do niejonowych surfaktantów zaliczamy:
-
glukozyd laurylowy (Lauryl Glucoside),
-
glukozyd kokosowy (Coco-Glucoside),
-
glukozyd decylowy (Decyl Glucoside),
-
betainę kokamidopropylową (Cocamidopropyl Betaine),
-
Sodium Cocoamphoacetate.
Glukozyd laurylowy jest łagodnym związkiem myjącym. Powstał z połączenia naturalnych kwasów tłuszczowych pochodzących z kokosa z naturalnym kwasem glutaminowym.
Glukozyd kokosowy to myjąca substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Pozyskuje się ją z kokosa i cukrów owocowych.
Glukozyd decylowy to również łagodny detergent, który powstał z oleju kokosowego, a dokładnie z jego alkoholi tłuszczowych i z glukozy pochodzącej ze skrobi kukurydzianej,
Betaina kokamidopropylowa należy do amfoterycznych substancji powierzchniowo-czynnych pozyskiwanych również z kokosa. Łagodna dla skóry, jednak podaje się, że może podrażniać wrażliwą skórę, szczególnie gdy występuje w składzie obok SLS.
Sodium Cocoamphoacetate to bardzo łagodna substancja myjąca, która zastosowana w formule obok anionowych substancji powierzchniowo-czynnych łagodzi ich działanie drażniące skórę,
TOP 3 żeli pod prysznic z dobrym składem – tylko polskie marki
W naszym zestawieniu znalazły się żele pod prysznic polskich marek, które mają łagodne formuły, zawierające delikatne substancje powierzchniowo-czynne. Dodatkowo zawierają liczne ekstrakty roślinne, oleje i składniki, które odżywiają, nawilżają i regenerują skórę. Poza tym pięknie pachną, a ich opakowania cieszą oko. Wymienione marki oferują naturalne kosmetyki, które powstają w Polsce przy użyciu wysokiej jakości składników.
1. Yope naturalny żel pod prysznic Kadzidłowiec i rozmaryn
Zawiera 93% składników pochodzenia naturalnego. Wśród składników myjących znajdziemy bardzo delikatne detergenty: Sodium Cocoamphoacetate, Cocamidopropyl Betaine i Lauryl Glucoside. Gwiazdą w składzie tego żelu pod prysznic jest Sorbitan Sesquicaprylate z certyfikatem ECOCERT. Otrzymuje się go z roślinnych olejów. Dogłębnie nawilża i delikatnie natłuszcza skórę. Gliceryna roślinna posiada właściwości higroskopijne, przenika przez warstwę rogową naskórka i wiąże wodę w głębszych partiach skóry, zapewniając optymalne nawilżenie. Ekstrakt z kadzidłowca chroni skórę przed powstawaniem stanów zapalnych, a wyciąg z rozmarynu stymuluje produkcję kolagenu i działa antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki. Produkt posiada neutralne pH. Głęboki, orientalno-ziołowy zapach koi zmysły i pozwala się zrelaksować w zaciszu łazienki.
2. Hagi naturalny żel do mycia ciała Wakacje na Bali
Naturalne olejki eteryczne odpowiadają za egzotyczny, słodki zapach, w którym wyczujemy olejek z grejpfruta, szałwii, cedru, trawy cytrynowej i wanilii. Delikatne substancje myjące (Cocamidopropyl Betaine, SCS, Lauryl Glucoside) nie podrażniają warstwy hydrolipidowej skóry. Kluczową rolę w tej formule odgrywa inulina, czyli naturalny prebiotyk, który wzmacnia naturalny mikrobiom skóry i zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii. Hydrolizat z protein owsa, wiąże wodę w naskórka i zapobiega jej utracie. Zapewnia nawilżenie i ochronę delikatnego naskórka. Kompleks ekstraktów z ogórka, hibiskusa i bambusa dostarcza skórze antyoksydantów, które chronią ją przed przedwczesnym starzeniem się. Ponadto dodają skórze witalności, odświeżają ją i łagodzą podrażnienia. Żel do mycia ciała posiada wegańską formułę, a opakowanie powstało z materiałów z recyklingu.
3. LaQ żel pod prysznic nawilżający z ekstraktem z melona
Bazuje na łagodnych substancjach powierzchniowo-czynnych: Cocamidopropyl Betaine, Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Sodium Methyl Oleoyl Taurate, Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside. Posiada 98% składników pochodzenia naturalnego. Zawiera ekstrakty z nasion lnu, płatków owsianych i mleka ryżowego, które działają nawilżająco i wygładzająco. Żel pod prysznic LaQ ma neutralne pH. Subtelny zapach melona orzeźwia i pobudza do działania. Formuła produktu jest wegańska.
Żele pod prysznic z dobrym składem to szeroka grupa kosmetyków. Dzięki podstawowej wiedzy, będziesz wiedzieć, jak odróżnić je od pozostałych produktów, które zobaczysz na półkach w drogerii. Bądź łagodna dla swojej skóry, a na pewno zobaczysz różnicę w jej wyglądzie i kondycji.