1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Badania w ciąży
  6. »
  7. Badanie serca płodu – jak wygląda badanie i kiedy się je wykonuje?

Badanie serca płodu – jak wygląda badanie i kiedy się je wykonuje?

Badanie serca płodu

Badanie serca płodu to badanie ultrasonograficzne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na budowę i funkcję serca oraz całego układu krążenia.

Badanie serca płodu – jak wygląda badanie?

Płodu nie możemy dotknąć, ani posłuchać słuchawką. Ale oglądając wszystkie jego narządy, z sercem włącznie, oraz słuchając serca metodą dopplerowską, badamy płód i ustalamy rozpoznanie. Jeżeli dziecko jest chore, planowane jest dalsze postępowanie. Badanie echokardiograficzne płodu jest długie, wymaga dużej wiedzy, doświadczenia oraz najwyższej klasy sprzętu ultrasonograficznego. Sprzęt musi mieć  oprogramowanie do badań prenatalnych i kardiologicznych. Badanie jest rejestrowane tak,  aby można było je powtórnie zanalizować. Dzięki zastosowaniu nowych technik badaniaechokardiograficznego, można  ocenić serce z różnych, do tej pory niedostępnych, projekcji.

Badanie dopplerowskie umożliwia ocenę funkcji poszczególnych części płodowego układu krążenia. Po wykonaniu badania przeprowadzana jest rozmowa z rodzicami, podczas której wyjaśniana jest istota problemu. Lekarz  proponuje wykonanie dodatkowych badań, np. oznaczenie kariotypu, czyli „mapy” chromosomów dziecka. Po uzyskaniu wszystkich wyników lekarz udziela  rodzicom pełnej informacji dotyczącej możliwości i wyników leczenia. W wyjątkowych  przypadkach lekarz ustala  wizytę w ośrodku, który będzie zajmował się dzieckiem po urodzeniu.

Jak często występują wady serca?

Niebezpieczeństwo tego, że u noworodka będzie wada serca wynosi około 1 : 100.  Możliwe jest leczenie większości z nich, wyniki operacji są dobre. W badaniu przesiewowym należy odróżnić serce prawidłowe od nieprawidłowego. Przy podejrzeniu nieprawidłowości, konieczne jest wykonanie echa serca płodu.

Zapytaj lekarza wykonującego badanie USG czy obejrzał serce twojego dziecka

Ognisko hiperechogenne, czyli jasno świecąca plamka (ang. golf ball, bright spot), najczęściej w lewej komorze serca, nie jest  wadą serca i nie ma związku z częstszym występowaniem wad wrodzonych serca płodu. Jest to wskazanie do bardzo dokładnego badania ultrasonograficznego, którego celem powinno być sprawdzenie obecności tzw. markerów ultrasonograficznych aberracji chromosomowych. Jeśli wynik badania USG – poza obecnością ogniska hiperechogennego – jest prawidłowy, nie ma konieczności prowadzenia dalszej diagnostyki. Wg różnych źródeł ogniska hiperechogenne występują z częstością 2-5% u całkowicie zdrowych płodów w drugim trymestrze ciąży.

W wielu publikacjach podawana jest informacja, że ogniska hiperechogenne częściej występują u płodów z nieprawidłowymi chromosomami (zespołem Downa – trisomia 21 lub Pataua – trisomia 13). Należy wyraźnie podkreślić, że nie jest to prawdą, jeśli jest to izolowany objaw w badaniu USG u kobiety ciężarnej nie obarczonej żadnymi innymi czynnikami ryzyka (np. wiek powyżej 35 lat lub zespół chromosomowy w rodzinie).

Badanie  ECHO serca płodu – NFZ!

Zasady  wykonywania badań Echo sreca płodu oraz badań Doppler Duplex  refundowanych przez NFZ. Od 1 stycznia 2009 roku badania echokardiograficzne płodu oraz badania Doppler Duplex mogą być wykonywane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W celu ich wykonania konieczne jest skierowanie: na  wykonanie badania echokardiograficznego płodu na wykonanie badania Doppler Duplex

Skierowanie musi być wystawione przez lekarza z placówki, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, na druku z pieczątką z numerem podpisanej umowy i nazwą placówki. Placówka wystawiająca skierowanie nie ponosi żadnych kosztów badania.

Może to być skierowanie od lekarzy różnych specjalności (m.in. ginekologa, lekarza rodzinnego, kardiologa, internisty, pediatry, radiologa i innych). Na podstawie skierowania z placówek prywatnych, które nie mają podpisanej umowy z NFZ, możemy wykonać badania odpłatnie.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Inez89
Inez89
1 rok temu

Cieszę się, że ten temat staje się popularniejszy. Wiele moich koleżanek, które są aktualnie w ciąży już zrobiło, albo zaraz zrobi echo serca płodu. Ja wykonywałam je kilka lat temu u doktor Rozmus Warcholińskiej w Częstochowie (świetny specjalista!) – dziś jestem szczęśliwą mamą małej Marlenki. 🙂