Konflikt serologiczny – kiedy występuje i jakie są jego skutki?

Konflikt serologiczny czyli konflikt grup krwi w układzie Rh jest wtedy, gdy matka ma grupę krwi Rh minus, więc jej krwinki czerwone nie posiadają na powierzchni białka nazywanego antygenem RhD, a ojciec ma grupę Rh plus i dziecko po nim dziedziczy krew.

Jeśli kobieta ma Rh minus, a partner Rh plus to ciąża musi być pod specjalną opieką. Należy  wówczas wykonać badania na obecność przeciwciał, które mogą powstać w kontakcie z krwinkami dziecka – należy wykonać je trzykrotnie w czasie ciąży. Ważne jest, aby nie dopuścić do powstania przeciwciał i najszybciej je wykryć. W tym celu robi się specjalne badanie krwi – tzw. odczyn Coombsa. Pozwala ono sprawdzić, czy organizm uczula się na antygeny z krwinek dziecka, oraz wykryć przeciwciała.

Wykonać badania na obecność przeciwciał, które mogły powstać w kontakcie z krwinkami dziecka – trzeba zrobić je trzykrotnie w czasie ciąży. Do konfliktu rzadko dochodzi w czasie pierwszej ciąży, gdyż układ odporności matki nie wytworzył jeszcze przeciwciał anty-Rh. Ale już po porodzie, w czasie którego do krwi kobiety przedostaje się krew dziecka, produkcja przeciwciał rusza. Zachowują się one w organizmie matki w postaci tzw. pamięci immunologicznej.

Dlatego w kolejnej ciąży – jeśli dziecko znów odziedziczy po ojcu grupę krwi Rh plus – ryzyko konfliktu serologicznego i uszkodzenia płodu znacznie wzrasta. Zapobiega się temu, podając kobiecie po porodzie szczepionkę zawierającą specjalne przeciwciała (immunoglobulinę anty-D). Blokują one antygen RhD na krwinkach płodu obecnych w krwiobiegu matki i zapobiegają powstawaniu groźnych przeciwciał w jej organizmie.

W Polsce najwięcej ludzi ma grupę krwi A – ok. 38%, a najmniej AB – ok. 8% proc. Grupa 0 występuje u ok. 36%, a grupa B – u ok. 18% Czynnik Rh plus ma prawie 85% ludzi, Rh ujemny – nieco ponad 15%.

Zobacz:  ECHO serca płodu
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
10 lat temu

Nie zawsze konflikt ogranicza się do kobiet Rh-! Część kobiet ma konfliktowe dziecko w innych grupach krwi – np w antygenie K (Kell) a nawet w krwinkach płytkowych – HPA-1a. Poczytajcie fachowe informacje na http://www.konfliktplytkowy.ihit.waw.pl. W latach 2014-2015 są darmowe badania dla kobiet do 15 tyg ciąży.

Gość
Gość
11 lat temu

Skoro macie plus to nie.Kobieta ma miec minus

Gość
Gość
12 lat temu

jak czytam te komentarze to dochodze do wniosku, ze Polacy nie umieja czytac ze zrozumieniem

Gość
Gość
13 lat temu

mam grupe Brh plus a maz Orhminus to bedzie konflikt?

Gość
Gość
14 lat temu

co jesli kobieta ma ORH + a mezczyzna BRH- ??