Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, któremu towarzyszy wiele zmian w ciele. Powiększanie się brzucha i macicy w ciąży jest fizjologicznym zjawiskiem, niemniej jednak prowadzi do silnego rozciągania się skóry, która tuż po porodzie wraca do poprzedniego stanu w bardzo szybkim tempie. Skutkiem takiego działania jest pojawienie się rozstępów, które znacznie zmieniają wygląd skóry. Co warto wiedzieć o rozstępach po porodzie? Jakimi sposobami warto z nimi walczyć?
Czym są rozstępy?
Skóra jest największym narządem człowieka. Jej głównym zadaniem jest ochranianie wewnętrznych struktur organizmu przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogły doprowadzić do ich dysfunkcji lub uszkodzenia. Jedną z najczęściej pojawiających się zmian skórnych są rozstępy.
Rozstępy najczęściej pojawiają się u nastolatków w okresie dojrzewania, osób usilnie odchudzających się oraz kobiet w ciąży. Rozstępy, z fizjologicznego punktu widzenia są wrzecionowatymi pasmami na skórze, które powstają w wyniku rozciągania się jej powierzchni. Efektem takiego działania jest rozerwanie i uszkodzenie głębokich warstw skóry, co skutkuje pojawieniem się rozstępów na różnych częściach ciała.
Dlaczego po porodzie pojawiają się rozstępy?
Rozstępy są defektem skórnym, który bardzo często towarzyszy kobietom w ciąży. Problem uwidoczniających się rozstępów może również pojawić się tuż po porodzie, kiedy rozciągnięta skóra na brzuchu niemal natychmiast powraca do dawnej postaci.
Dlaczego po porodzie mogą pojawić się rozstępy na powierzchni brzucha? Najczęściej jest to spowodowane nagłym uszkodzeniem włókien kolagenowych, które są swoistym szkieletem utrzymującym skórę w określonej formie. Dodatkowo, stale rosnący poziom hormonów i ich spadek tuż po porodzie prowadzi do absorbcji dużej ilości wody w naskórku, na skutek czego jest ona bardzo cienka i traci swoją zdolność do rozciągania się.
Jak radzić sobie z rozstępami w ciąży?
Wiele kobiet w ciąży obawia się pojawienia się rozstępów. Rozstępy w początkowej fazie charakteryzują się różowym wybarwieniem oraz podatnością na działanie składników aktywnych. Leki na rozstępy, takie jak kremy, balsamy czy mleczka, bogate w olejki i substancje nawilżające doskonale działają na rozstępy w początkowej fazie rozwoju, dając szansę na zminimalizowanie ich rozmiaru i widoczności.
Aplikację kosmetyków na rozstępy warto rozpocząć już na początkowym etapie ciąży. Solidne nawilżanie naskórka z pewnością wzmocni jego strukturę, dzięki czemu włókna kolagenowe i elastynowe będą miały szansę utrzymać swoją sprężystość na właściwym poziomie.
Domowe sposoby na rozstępy – co warto wiedzieć?
Domowe sposoby na rozstępy są doskonałym sposobem na walkę z nimi w ciąży oraz tuż po porodzie. Jednym z nich jest wykonywanie regularnego peelingu skóry brzucha. Złuszczanie naskórka stymuluje włókna kolagenowe do lepszej pracy, czego efektem jest zwiększenie jędrności i odporności skóry na rozciąganie się. Dodatkowo, peelingowanie skóry w znacznym stopniu poprawia mikrokrążenie i ukrwienie skóry, czego efektem jest jej lepsze utlenienie i odżywienie.
Rozstępy są popularnym wśród kobiet defektem skórnym. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na ich pojawienie się, a właściwa pielęgnacja skóry daje szanse na zminimalizowanie ich widoczności lub zapobieganie ich pojawieniu się.