Szpital położniczy powinnaś wybrać około 20.–24. tygodnia ciąży. Możesz wybrać dowolny szpital, nie istnieje już rejonizacja.
Lepiej jednak upewnij się wcześniej telefonicznie, że rzeczywiście zostaniesz przyjęta do wybranej placówki. W renomowanych i popularnych szpitalach barierą może być po prostu brak miejsc na sali porodowej lub poporodowej.
Wypisz na kartce kryteria, które są dla Ciebie ważne w przebiegu porodu i bezpośrednio po nim. Ułatwi Ci to wybór szpitala.
Jeśli jest to możliwe, pod koniec ciąży zwiedź szpital, który wybrałaś. Zapytaj o dodatkowe usługi (znieczulenie, poród rodzinny, szkołę rodzenia) i opłaty oraz listę rzeczy, jakie trzeba wziąć ze sobą. Informacje o wielu szpitalach można już znaleźć w internecie (np. czy obowiązuje specjalny strój szpitalny, czy możesz mieć własną koszulę nocną; czy dziecko przebywa na sali razem z matką [tzw. system rooming -in]). Jeśli to możliwe, obejrzyj salę porodów rodzinnych i porodówkę. Gdy oboje z mężem zrezygnujecie ze wspólnego porodu, zastanów się, czy nie mogłaby Ci towarzyszyć inna bliska osoba – mama, siostra, przyjaciółka. Na zwykłej sali porodowej na ogół są dwa lub trzy miejsca dla rodzących kobiet.
Przed wyborem szpitala zdecyduj, czy chcesz być aktywna w trakcie porodu, mieć możliwość poruszania się i podejmowania decyzji, wyrażania i realizowania swoich życzeń, na przykład co do pozycji porodu, korzystania z wanny, masażu czy obecności bliskiej osoby. Nie wszystkie placówki akceptują aktywność rodzącej.
Zastanów się, jak ma wyglądać twój poród, i spróbuj to dokładnie zdefiniować. Jeśli chciałabyś rodzić naturalnie, sprawdź, czy twoja definicja porodu naturalnego nie różni się znacznie od definicji położnej czy lekarza. Polska jest jednym z krajów w Europie o największym odsetku rutynowych ingerencji w naturalny przebieg porodu. Dla wielu położnych i lekarzy prowokowanie lub przyspieszanie akcji porodowej za pomocą leków (oksytocyny), nacięcie krocza, podawanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych, a nawet znieczulenie zewnątrz oponowe wcale nie kłóci się z pojęciem porodu naturalnego. Dlatego powinnaś precyzyjnie określić, które środki dopuszczasz i w jakich okolicznościach, a także dokładnie przedyskutować to wcześniej z położną lub lekarzem.
Rozważ również dokładnie i zaplanuj, co ma się wydarzyć zaraz po tym, jak urodzi się Twoje dziecko. Po trudach porodu dziecko powinno odzyskiwać siły blisko mamy, ssąc jej pierś. Ta poporodowa bliskość niezakłócona szpitalnymi procedurami ułatwia początki wspólnego życia, sprzyja karmieniu piersią i wzmacnia Twoją więź z dzieckiem. W Polsce jest około 50 szpitali, które otrzymały nadany przez UNICEF tytuł „Szpital przyjazny dziecku”. Placówki te wspierają karmienie piersią i kontakt matki z dzieckiem tuż po porodzie. Sprawdź, czy jedna z nich nie znajduje się w okolicy Twojego miejsca zamieszkania.
Tekst wybrał i opracował dr med. Jacek Mrukowicz – pediatra, redaktor naczelny „Medycyny Praktycznej Pediatrii”.
Artykuł jest fragmentem przewodnika dla rodziców „Pierwsze 2 lata życia dziecka” wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2010. Przewodnik pozwoli się przygotować rodzicom do opieki nad dzieckiem i ułatwi podejmowanie optymalnych dla jego rozwoju decyzji. Polecamy! Zamówienia: www.przewodnikdlarodzicow.pl oraz pod nr. tel. +4812 2934080 i 0 800 888 000 ( z tel. stacjonarnego).