1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Badania w ciąży
  6. »
  7. Czy większość noworodków naprawdę jest podobna do taty?

Czy większość noworodków naprawdę jest podobna do taty?

dziecko podobne do taty

Nie wątpimy, że bardzo kochasz swojego partnera i chcesz, żeby wszystkie wasze pozytywne cechy zostały przekazane waszemu dziecku. Ale prawdopodobnie zastanawiasz się też, jakie jest prawdopodobieństwo, że twoje dziecko odziedziczy na przykład rozmiar uszu po ojcu? Albo twoje niebieskie oczy? Kobiety w ciąży po prostu nie mogą przestać zastanawiać się, jak będzie wyglądać ich dziecko i jaką osobą będzie gdy dorośnie…

Sekret podobieństwa pomiędzy dziećmi a rodzicami tkwi w naszych genach. Dzieci otrzymują połowę chromosomów od każdego z rodziców. Powszechnie uważa się, że noworodki bardziej przypominają ojców niż matki; podobno jest to sposób, w jaki natura przekonuje ojców, że dziecko jest naprawdę ich.

Ale czy to prawda? Naukowcy z pewnością nie zgodziliby się z tym stwierdzeniem. Dziecko dziedziczy połowę materiału genetycznego po matce i połowę po ojcu, a kombinacja ta decyduje o unikalnych cechach i wyglądzie dziecka. Koniec końców dziecko może mieć oczy swojej mamy, nos po tacie, a włosy gdzieś pomiędzy, od obojga rodziców.

Sekret tkwi w genach

Gen jest podstawową jednostką dziedziczenia, która zajmuje określoną pozycję w cząsteczce DNA. Geny zawierają instrukcje dotyczące poszczególnych cech, które poprzez kierowanie syntezą białek, wpływają między innymi na kolor oczu, wzrost, tempo metabolizmu itp. A zatem geny otrzymujemy od naszych rodziców, ale w momencie poczęcia te instrukcje genetyczne łączą się w unikalne kombinacje. W ten właśnie sposób możemy pod pewnymi względami przypominać naszych rodziców, a nawet dzielić pewne cechy z dziadkami, ale pozostałe z nich są wyraźnie tylko nasze.

Dlatego niezwykle trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądało dziecko. Ale! W genetyce geny podzielone są na dominujące i recesywne, przy czym dominujący gen dominuje nad recesywnymi. To sprawia, że ​​nasze przewidywania stają się trochę łatwiejsze, ponieważ właśnie te dominujące geny będą zdecydowanie silniej wyrażane u dziecka. Każdy z nas jest nosicielem genów dominujących i recesywnych. I to właśnie ich kombinacje tworzą unikalny zestaw informacji i instrukcji dla naszego ciała, które różni się w zależności od osoby i dzięki temu czyni każdego z nas wyjątkowym.

przyszła mama

Kolor oczu

Kolor oczu twojego dziecka jest trochę łatwiejszy do przewidzenia; wiemy, że ilość melaniny, czyli pigmentu jest niezbędna do określenia koloru tęczówki. To brązowy pigment, który decyduje również o kolorze naszej skóry i włosów. Wiele dzieci o jasnej karnacji rodzi się z jasnymi oczami, zwykle niebieskimi lub niebieskoszarymi. Dzieje się tak, ponieważ w łonie matki tworzy się tylko niewielka ilość melaniny, więc kolor oczu zmienia się z czasem. Po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko posiada już swój ostateczny kolor oczu. Kolor oczu jest determinowany przez wiele genów, a interakcja między nimi daje ostateczny rezultat. Gen brązowooki jest zwykle dominujący, a gen niebieskooki recesywny, więc często to kolor brązowy jest właśnie tym przeważającym.

Więc jakie jest prawdopodobieństwo, że twoje dziecko będzie miało niebieskie oczy?

Spójrz na zdjęcie:

kolor oczu

W tabeli znajdź swój kolor oczu oraz swojego partnera, a zobaczysz prawdopodobieństwo koloru oczu waszego dziecka.

Czy mogę być pewna zdrowia mojego dziecka w czasie ciąży?

Niestety nie wszystkie choroby, które mogą mieć wpływ na twoje dziecko, można wykryć przed urodzeniem. Możesz jednak wykonać test NIFTY, czyli nieinwazyjny test prenatalny, już na samym początku ciąży (od 10 tygodnia). Test ten jest prosty i absolutnie nieszkodliwy zarówno dla mamy, jak i dziecka. Co najważniejsze, z ponad 99% dokładnością, jest w stanie wykryć najczęstsze nieprawidłowości chromosomalne (takie jak zespół Downa, Edwardsa i Pataua) u dziecka. Test NIFTY wykrywa również aneuploidie chromosomów płci, chromosomów 9, 16 i 22. Analizuje również potencjalną obecność zespołów delecji i duplikacji.

Jeśli tylko chcesz możesz również skorzystać z testu w celu określenia płci dziecka z ponad 98% wiarygodnością!

Samo wykonanie testu nie stanowi dla Ciebie żadnego stresu, ponieważ wymaga jedynie pobrania niewielkiej ilości krwi. My następnie znajdujemy w nim DNA wolnych komórek płodu, które zostaje poddane analizie w super zaawansowanym i wysoce certyfikowanym laboratorium. Przyszła mama otrzymuje wyniki w ciągu zaledwie 6-10 dni.

Miej jedno zmartwienie mniej dzięki testowi NIFTY!

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://nipt-geneplanet.com/pl

test
test NIFTY

test NIFTY

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments