Rozpoczynasz drugi trymestr ciąży. Dolegliwości pierwszych trzech miesięcy zazwyczaj ustają. Pod koniec tego miesiąca ciąża staje się już widoczna.

Możesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka (zwykle jako łagodne trzepotanie w dole brzucha), zauważyć przebarwienia na skórze, zaciemnienie linii biegnącej od pępka do wzgórka łonowego, sutków i ich otoczek.Większość przykrych dolegliwości z pierwszego trymestru, związanych z początkiem ciąży, już minęła. W Twoim organizmie zwiększa się poziom progesteronu, który może powodować rozluźnienie tkanki podporowej kręgosłupa i okresowe bóle pleców. Wzrasta też poziom estrogenu, powodujący wzmożony przepływ krwi, tak potrzebnej do systematycznego odżywiania Twojego dziecka.

Rozwijające się w Twoim ciele życie stale pobiera z niego cenne składniki odżywcze. Ich okresowy niedobór Twój organizm sygnalizuje w postaci „kulinarnych zachcianek”. Twoje dziecko rośnie, a Ty wraz z nim przybierasz na wadze. Ważne, by masa Twojego ciała wzrastała równomiernie – tylko w taki sposób zapewnisz dziecku optymalny wzrost i rozwój. Jeśli nie masz ani nadwagi, ani niedowagi, a przybierasz w umiarkowanym tempie – nie masz powodów do zmartwień. Twój organizm zatrzymuje teraz więcej wody, co może objawiać się opuchlizną kończyn.

Wygląd

Twoja skóra może stać się bardziej miękka. Uaktywnione hormony przydadzą jej charakterystycznego „blasku”. Na skórze mogą okresowo pojawiać się inne, nie zawsze pożądane, zmiany: naskórek wokół Twoich ust i oczu ciemnieje, na brzuchu wzdłuż kości łonowej, może pojawić się charakterystyczne, ciemniejsze owłosienie – tzw. „czarna kreska”, na ciele mogą pojawić się naczyniaki, a u kobiet z problemami skórnymi mogą występować okresowe eskalacje trądziku. Wraz ze zwiększeniem obwodu w pasie i ogólnym przyrostem wagi, skóra na Twoim brzuchu, pośladkach i udach ulega rozciągnięciu. Prowadzi to do powstawania rozstępów. Nie jest to jednak tylko Twoje zmartwienie – ten problem dotyczy 3/5 ciężarnych kobiet.

Odczucia i uczucia

Zmienny poziom hormonów może prowadzić do okresowych przykrych dolegliwości, takich jak nieżyt nosa, wzdęcia, bóle brzucha i gazy czy zgaga. Nie powinnaś się jednak niepokoić. Wszystkie miną bezpowrotnie zaraz po urodzeniu dziecka. Powiększająca się macica może uciskać na przeponę i płuca i powodować zadyszkę. Zwiększeniu masy Twojego ciała towarzyszy uczucie dyskomfortu. Pojawia się też niepokój o prawidłowy rozwój dziecka. U wielu kobiet te emocje prowadzą do zaburzeń snu, a nawet do bezsenności.

Twoje dziecko

24 tydzień życia Twojego dziecka. Dobiega końca drugi trymestr ciąży. Maluszek ma już około 15-18 cm długości i waży 1100-1200 g. Jego narządy są już całkowicie ukształtowane i zaczynają funkcjonować, ale dziecko nie może jeszcze żyć samodzielnie poza Twoim organizmem. Jego ciało pokrywa delikatny meszek; zaczynają rosnąć brwi, rzęsy i włosy na głowie, formują się usta i język, struny głosowe, gardło i kubki smakowe. W czwartym miesiącu możesz już poczuć jego pierwsze ruchy. Twoje dziecko staje się coraz bardziej aktywne – porusza rączkami i nóżkami, oddycha, przegina się, połyka wody płodowe, reaguje na dźwięki z zewnątrz. Jego aktywność może wzrastać po Twoim posiłku.