Zapłodnienie to proces bardzo skomplikowany. Mężczyzna jest gotowy do zapłodnienia przez cały rok. U kobiety dni płodne wyznacza owulacja, która ma miejsce raz w miesiącu.

Spośród wszystkich plemników tylko jeden ten najlepszy i najsilniejszy ma szanse połączyć się w komórką jajowa. Dochodzi do tego w bańce jajowodu. Do zapłodnienia dochodzi średnio między 10-18 dniem cyklu. (przy cyklach 28-29 dniowych). Zapłodnienie może mieć miejsce tylko w ciągu kilku godzin po owulacji. Warunkiem poczęcia jest również płodny śluz szyjkowy.

Jak wygląda zapłodnienie?

Podczas zapłodnienia dochodzi do zlania się jąder komórki żeńskiej  i komórki męskiej plemnika.  Powstaje zygota, która następnie podlega podziałom dzieląc się na kolejne komórki zawierające już materiał genetyczny stanowiący mieszankę genów rodziców Każda z tych komórek (komórka jajowa i plemnik) posiada po 23 chromosomy w ten sposób komórka powstała z połączenia tych 2 komórek posiada cały garnitur chromosomalny 46 chromosomów.

Dzięki akrosomowi (znajdującemu się na główce plemnika) dochodzi do tzw. reakcji akrosomalnej. Najpierw dzięki enzymom rozklejana jest substancja sklejająca kosmki wieńca promienistego (jedna z warstw komórki jajowej), następnie rozpuszczana jest osłona przejrzysta i dzięki ruchom witki plemnik wchodzi do wnętrza komórki jajowej.  Jednocześnie osłona przejrzysta staje się nieprzepuszczalna dla kolejnych plemników. Następnie dochodzi do zlania się jąder i rozpoczynają się podziały komórki jeszcze w jajowodzie.

W chwili zapłodnienia wiadomo już, jakie dziecko będzie miało oczy, kolor włosów, skóry, już wtedy wiadomo czy to chłopiec czy dziewczynka.

W momencie zapłodnienia w kodzie genetycznym wpisane są już takie informacje jak: kolor oczu, skóry, określenie płci, budowa ciała, grupa krwi, skłonności do pewnych chorób.

Oto obiecany film: Jak powstaje człowiek?