Wiele kobiet w ciąży cierpi na nadwrażliwość na zapachy. Stosowanie ulubionych kosmetyków lub perfum, które wcześniej nie wywoływały nieprzyjemnych dolegliwości nagle zaczyna drażnić i wywoływać mdłości. Za wrażliwy zmysł powonienia odpowiadają hormony, które w czasie ciąży powodują ogromne zmiany w organizmie kobiety.

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży – skąd to się bierze?

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży wynika najczęściej z intensywnej pracy hormonów, które sygnalizują przyszłej mamie, jakich substancji powinna się wystrzegać, aby zapewnić dziecku bezpieczny rozwój. Największa wrażliwość zmysłu powonienia pojawia się z reguły w pierwszym trymestrze ciąży. W precyzyjnym określeniu poszczególnych etapów rozwoju dziecka sprawdza się kalendarz ciąży, który pomaga zrozumieć, jak zmienia się kobiece ciało i czego można się spodziewać w kolejnych etapach ewolucji malucha w brzuchu.

Czy wszystkie kobiety w ciąży cierpią na nadwrażliwość zmysłu powonienia?

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży pojawia się często, jednak nie u każdej z kobiet musi wystąpić. Zdarza się, że panie całkowicie neutralnie reagują na różnego rodzaju wonie i nie odczuwają większych zmian. U niektórych kobiet mdłości może powodować nawet zapach chleba czy kawy, a u innych następuje całkowita zmiana upodobań i zaczynają one gustować, np. w perfumach orientalnych, których wcześniej nie używały.

Czy używanie perfum w czasie ciąży jest bezpieczne?

Kobiety w ciąży powinny kategorycznie unikać substancji chemicznych, które są potencjalnym zagrożeniem dla dziecka, takich jak: fungicydy czy pestycydy. W sytuacji, gdy skład damskich perfum, nie jest znany bądź wywołuje mdłości albo bóle głowy, należy ich unikać. Na rynku kosmetycznym istnieją ekologiczne perfumy o naturalnym składzie (który potwierdza, np. certyfikat Ecocert), które mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży. Intensywne zapachy perfum można również zastąpić lżejszymi odpowiednikami, jak: delikatne mgiełki do ciała i włosów, pachnące żele pod prysznic, organiczne olejki zapachowe czy hipoalergiczne dezodoranty.

Delikatne kosmetyki dla kobiet w ciąży można kupić za pośrednictwem drogerii online, która w swoim asortymencie, oprócz kosmetyków i perfum, posiada również takie produkty, jak: akcesoria dla dzieci, zdrową żywność, a nawet preparaty gospodarstwa domowego znanych marek, np.: Air Wick, Brise, Brait, Jan Niezbędny, Ludwik.