Wczesne objawy ciąży są  tak subtelne, że aż niezauważalne. Często też są one mylone z innymi dolegliwościami.

fotokarty

Wczesne objawy ciąży – co się dzieje w organizmie?

Najbardziej prawdopodobnym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Jeżeli nie były stosowane żadne środki antykoncepcyjne i doszło do współżycia seksualnego, można przypuszczać, że jesteś w ciąży. Należy jednak pamiętać, ze zatrzymanie okresu wcale nie musi sugerować ciąży. Istnieje szereg czynników, które wpływają na jej brak. Może to być: stres, zmiana klimatu, przebyte choroby, nieodpowiednia dieta, problemy hormonalne itp. Zdarza się również, że u niektórych kobiet po zapłodnieniu występują krwawienia przypominające miesiączkę, co może być mylnie interpretowane jako brak ciąży.

Istnieje tez szereg innych objawów ciąży, które można zaobserwować w pierwszych dniach od zapłodnienia, jak np. powiększenie i wrażliwość piersi na dotyk, czy też podwyższona temperatura ciała (ponad 37°C). Większość objawów jednak występuje dopiero po 6 tyg ciąży. Należy również pamiętać, że organizm każdej kobiety inaczej reaguje na ciążę, dlatego też pierwsze objawy ciąży mogą wyglądać u każdej z nich zupełnie inaczej. Niekiedy są bardzo trudne do rozpoznania i odróżnienia ich od objawów innych schorzeń. Istnieje też grupa kobiet, których dolegliwości ciążowe nie dotykają.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu

Najczęściej występującymi objawami ciążowymi w pierwszym okresie  są poranne nudności, zawroty głowy, wzmożony apetyt lub jego brak, częste oddawanie moczu, zaparcia, zgaga, uczucie zmęczenia i senność. Jeżeli palisz papierosy możesz odczuwać niechęć do palenia. Zwiększa się również wrażliwość na smaki i zapachy. Może zwiększyć się też u Ciebie obfitość wydzieliny pochwowej zawierającej śluz szyjkowy oraz złuszczone komórki nabłonka.

Carriwell

W kilka dni po zapłodnieniu w momencie zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy mogą pojawić się plamienie lub krwawienie nazywane krwawieniem implantacyjnym. Możesz zaobserwować wówczas u siebie nieznaczne bóle podbrzusza. We wczesnej ciąży pojawić się mogą bezbolesne, częste skurcze jelit. U niektórych kobiet można zaobserwować również przebarwienia skórne (na twarzy, brodawkach, linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego, czy też na wargach sromowych).

Opisane przez nas objawy są objawami mogącymi jedynie nasuwać przypuszczenie, że to ciąża. W żadnym wypadku nie mogą dać pewności, że jesteś w ciąży. Objawy i tego typu dolegliwości mogą mieć również nieco inne podłoże. Najczęściej są one wywołane czynnikiem psychicznym w sytuacjach chęci posiadania dziecka lub też strachu przed niechcianą ciążą.

Jeśli wiesz, że jesteś w ciąży, możesz zacząć kompletować rzeczy dla dziecka, wiele pomysłowych i przydatnych produktów znajdziesz w sklepie, w którym skompletujesz wyprawkę dla noworodka.