Skóra niemowlaka jest w pełni wykształcona, ale pozostaje wciąż niedojrzałą. Oznacza to, że jest bardziej wrażliwa, podatna na działanie czynników zewnętrznych, a co za tym idzie, potrzebuje wręcz doskonałej ochrony oraz odpowiednio dobranej pielęgnacji. Mowa w tym wypadku nie tylko o stosowaniu produktów kosmetycznych, takich jak krem dla niemowląt ale i działaniach zabezpieczających skórę malucha. Jak poradzić sobie z małym ciałkiem i delikatną skórą?

Pielęgnacja to nie tylko kosmetyki!

Zacząć warto od tematu, który od zawsze wzbudza wiele wątpliwości – kosmetyki. Pośród sklepowych, ale i aptecznych półek znajdujemy szereg produktów kosmetycznych, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry niemowlaka. Krem dla niemowląt, szampon, puder i wiele innych. Do tego oddzielne linie kosmetyków dla najmłodszych. Czy warto w nie inwestować i czy jednocześnie będą sprzyjać pielęgnacji tak wymagającego, małego człowieka?

Wiele z porad odnośnie pielęgnacji malucha tyczy się odrzucenia kosmetyków, w których przecież znajduje się sporo substancji chemicznych, mogących dodatkowo podrażniać, jak i niekorzystnie działających nawet na skórę dorosłego człowieka, a co dopiero niemowlaka. Pielęgnacja z powodzeniem może się opierać na zwykłym kremie, pudrze i oliwce, ale nie musi.

Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej specyficznej grupy konsumentów oferują kosmetyki pozbawione nadmiaru substancji chemicznych, barwników czy składników zapachowych, które dodatkowo podrażniają wrażliwą skórę. Bez problemu można znaleźć również kosmetyki, które radzą sobie ze skórą problematyczną, zmagającą się ze schorzeniami, typu AZS – atopowe zapalenie skóry. Chociażby krem dla niemowląt, o którym więcej informacji można znaleźć pod adresem witryny internetowej www.emolium.pl, działający nawilżająco i natłuszczająco, łagodzący podrażnienia i pozwalający utrzymać fizjologiczną równowagę skóry.

Generalnie warto trzymać się zasady, że im mniej chemii w kosmetykach stosowanych podczas pielęgnacji, tym lepiej, a gdy zachodzi potrzeba otoczenia opieką skóry problematycznej małego człowieka, najlepiej sprawdzać się będą specjalistyczne produkty.

Skóra maluszka

U niemowlaka jest kilka newralgicznych miejsc, o które trzeba szczególnie zadbać. W pierwszej kolejności to okolice pępka, gdzie tuż po urodzeniu zostaje odcięta pępowina i pozostaje kikut. Zwykle usychający i samodzielnie odpadający po kilku-kilkunastu dniach, jednak sprawiający, że łatwo o podrażnienie i stworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii. Pępuszek należy przemywać i delikatnie dezynfekować nawet kilka razy dziennie, a także chronić go przed zamoczeniem. Pieluszki nieposiadające otworu na kikut powinny mieć odsuwane brzegi, natomiast podczas ubierania należy wybierać bawełniane ubranka.

Dziecko powinno możliwie często leżeć bez pieluszki, by skóra miała możliwość oddychania. Poza tym należy wybierać pieluszki chłonne, które dobrze przepuszczają powietrze i nie przylegają bezpośrednio do skóry. Po zdjęciu pieluszki, jak i przed założeniem nowej, koniecznością jest dokładne przetarcie i przemycie skóry, szczególnie w fałdach, gdzie zabiera się najwięcej zanieczyszczeń. Po przemyciu wystarczy zastosować zasypkę, ewentualnie odpowiednio dobrany krem dla niemowląt, w zależności od potrzeb.

U maluchów często pojawia się ciemieniucha, czyli grube żółte łuski, które pokrywają nawet całą skórę główki dziecka. Zwykle ustępuje samoistnie, ale i tak potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja – delikatne wyczesywanie i smarowanie główki dziecka oliwką dla niemowląt. To duże ułatwienie w pozbywaniu się łusek, ale także dodatkowe nawilżenie i ochrona wrażliwej skóry na głowie.

Odpowiedni ubiór dziecka

Pielęgnacja to nie tylko kosmetyki i należycie wykonywane czynności. W grę wchodzi także odpowiedni ubiór dla maluszka. Bawełniane ubranka, które przepuszczają powietrze, dzięki czemu skóra ma szansę oddychać i zapewnia należytą ochronę. Naturalne materiały stosowane w odzieży dla dzieci nie powodują podrażnień, a co za tym idzie, zapewniają również komfort maluchowi każdego dnia. Ubranka z kolei powinny być prane w możliwie delikatnych środkach, bo to również istotny element pielęgnacji.

Dbanie o maluszka zaczyna się od kontaktu z rodzicami, ale wiedzie długą drogą przez odpowiednią pielęgnację wrażliwej skóry, która stanowi również doskonałą okazję, by zacieśniać więzi, chociażby podczas masowania. Dobór produktów kosmetycznych i już stricte czynności pielęgnacyjne, wpływają na wykształcenie prawidłowych barier ochronnych, a jedną z nich jest przecież skóra malucha.

Źródła:

http://www.ndt-bobath.pl/wp-content/uploads/2013/11/Poradnik-opieki-i-pielegnacji-malego-dziecka.pdfhttps://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/adab6ef1/fragmenty_tekstu_231020100.pdfhttp://www.present-service.pl/JuzJestem.pdfhttp://oipip.opole.pl/wp-content/uploads/2017/08/aktualnosci_pielegnacja_skory_noworodka_latem.pdfhttps://www.emc-sa.pl/phavi/at/upl/2016/0422/0445-pielegnacja-noworodka-i-niemowlaka.pdfhttp://www.szpitalpediatryczny.pl/ped2/poradnik/Ogolne%20zasady%20higieny%20i%20pielegnacji%20dzieci%20od%20urodzenia%20do%20lat%203.pdfhttp://www.wple.net/plek/numery_2009/numer-9-2009/535-537-brzezinski.pdf