Obecnie przy cesarskim cięciu w 95% przypadków stosuje się nacięcie poprzeczne w dolnej części brzucha. Dzięki temu, że cięcie wykonuje się w najniższym punkcie macicy, krwawienie jest mniejsze niż przy klasycznym (pionowym) cesarskim cięciu. Jeśli kobieta zdecyduje się na kolejne porody siłami natury, istnieje też mniejsze ryzyko, że blizna się rozejdzie. Nacięcie jest niewielkie i daje się ukryć pod większością kostiumów bikini.

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Tak jak każda blizna pooperacyjna, i blizna po cesarce wymaga odpowiedniej pielęgnacji, żeby zapobiec infekcji albo powstaniu blizny przerostowej (wystającej ponad powierzchnię skóry). W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka przez cesarskie cięcie należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, ćwiczenia, a nawet zbyt aktywnego spacerowania. Należy zadbać o to, żeby zszyte nacięcie nie rozeszło się i nie wdało się w nie zakażenie. Bliznę należy starannie przemywać mydłem antybakteryjnym pod bieżąca wodą, jednak bez pocierania rany. Mydło można delikatnie nałożyć na bliznę, chwilę odczekać, a następnie spłukać je ciepłą wodą. Nacięcie po cesarce zaczyna goić się już kilka dni po jego wykonaniu, a opatrunek potrzebny jest tylko przez pierwszy tydzień. Na ranę nakłada się maść przeciwbakteryjną, a następnie przykleja się opatrunek ochronny.

Jeśli blizna się otworzy, podchodzi ropą lub krwią albo staje się opuchnięta, należy zgłosić się do lekarza. Oznacza to, że rozwinęła się infekcja, a bliznę trzeba natychmiast leczyć.

Po około 6 tygodniach nacięcie jest już w pełni zaleczone, a kobieta może rozpocząć wszystkie aktywności, które wykonywała do tej pory. Blizna zrosła się, jednak może przybrać czerwonawo-fioletową barwę. To zupełnie normalne, a taki kolor będzie utrzymywał się przez około pół roku. Po tym czasie blizna zacznie delikatnie blednąć.

Czym smarować bliznę po cesarce?

Choć blizna po cesarskim cięciu po 6 miesiącach staje się coraz mniej widoczna i daje się ją łatwo ukryć nawet pod skąpym kostiumem kąpielowym, dla niektórych kobiet może być defektem urody.

Większość blizn po cesarce goi się prawidłowo. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do nadprodukcji kolagenu i zaburzenia procesu naprawczego tkanki (szczególnie u młodszych kobiet). Powstają wtedy keloidy (bliznowce) rozrastające się poza granice rany oraz blizny przerostowe wystające ponad powierzchnię skóry, ale zlokalizowane tylko w obrębie nacięcia. O ile blizna przerostowa może z czasem zaniknąć, o tyle bliznowiec może pojawić się nawet po bardzo długim czasie od zabiegu, np. na skutek delikatnego uszkodzenia blizny.

Kiedy blizna po cesarskim cięciu już w pełni się zagoi (zazwyczaj po 6 tygodniach), można rozpocząć terapię zmniejszającą jej widoczność i zapobiegającą powstawaniu keloidów i blizn przerostowych. Skuteczną metodą jest stosowanie specjalnych żeli oraz plastrów silikonowych http://bliznasil.pl/bliznasil-informacje.html. Regularne smarowanie blizny żelami zmiękcza tkankę i sprawia, że nacięcie wyrównuje się i staje się mniej widoczne. Żel silikonowy chroni bliznę przed utratą wody, przez co rana cały czas jest dobrze nawilżona. Dzięki temu zahamowany zostaje przerost blizny. Skład żeli i plastrów silikonowych jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, dlatego nawet kobiety karmiące mogą stosować je w okresie laktacji i karmienia dziecka. Efekty terapeutyczne można zauważyć już po 2 miesiącach stosowania preparatów silikonowych. Blizna znacznie się rozjaśnia, jest gładsza, a wokół niej nie powstają keloidy.

Blizna po cesarskim cięciu wymaga również ochrony przeciwsłonecznej. Ekspozycja rany na słońce spowoduje, że blizna ściemnieje lub stanie się znacznie jaśniejsza od otaczającej ją skóry. Przez pierwszy rok od urodzenia bliznę należy smarować kremami z najwyższymi filtrami UVA i UVB oraz unikać jej opalania.

Jakie terapie kosmetyczne na bliznę po cesarce?

Żele silikonowe skutecznie radzą sobie ze zmniejszaniem blizn po cesarce. Najważniejsza w ich stosowaniu jest regularność i cierpliwość, bo efekty widać dopiero po kilku tygodniach. Żeby szybko zlikwidować bliznę pooperacyjną, można zdecydować się na zabieg laserowy przeprowadzony w gabinecie kosmetycznym. Na blizny przerostowe lub keloidy stosuje się również zastrzyki steroidowe zmniejszające zapalenie i wygładzające bliznę. Iniekcje należy wykonywać co miesiąc przez okres od 3 do 6 miesięcy.

Choć blizna po cesarce zazwyczaj pozostaje niewidoczna, można ją jeszcze zmniejszyć, stosując nieinwazyjne żele na bazie silikonu. Obecnie preparaty silikonowe traktuje się jako jedyne skuteczne środki do leczenia różnego rodzaju blizn.

Źródła:

https://www.parents.com/pregnancy/giving-birth/cesarean/c-section-scar-care/
https://www.livestrong.com/article/190468-how-to-reduce-scarring-from-stitches/
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/c-section-scars