O dobroczynnym wpływie ciąży na ciało kobiety wiadomo od dawna. Ciąża i karmienie piersią minimalizuje między innymi ryzyko zachorowań na niektóre typy nowotworów. Ale żeby ciąża skracała życie? I jeśli skraca, to o ile?

fotokarty

Naukowcy z George Mason University donoszą, że ciąża i poród postarza kobiece DNA o 11 lat. To oznacza, że ciąża przyspiesza starzenie się komórek bardziej niż otyłość czy palenie papierosów.  Naukowcy z Wirginii przeanalizowali dane 1505 kobiet w wieku 20-44 lat, które wzięły udział w badaniu stanu zdrowia w latach 1999-2002. 444 z nich nigdy nie rodziły. Wyniki badań oparto o badania krwi uczestniczek badania.

Byliśmy zaskoczeni, że znaleźliśmy tak uderzający rezultat. Jest to odpowiednik około 11 lat przyspieszonego starzenia się komórek – powiedziała w rozmowie z Daily Mail Online autorka badań, dr Anna Pollack.

Jaki powód starzenia?

Naukowcy nie są pewni przyczyny starzenia się DNA kobiet, które rodziły. Wskazują, że najprawdopodobniej przyczyną może być stres związany z wychowaniem dzieci. Badania jednak wymagają kontynuacji, by potwierdzić te przypuszczenia. Wyniki wspomnianego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Human Reproduction.

Carriwell