O dobroczynnym wpływie ciąży na ciało kobiety wiadomo od dawna. Ciąża i karmienie piersią minimalizuje między innymi ryzyko zachorowań na niektóre typy nowotworów. Ale żeby ciąża skracała życie? I jeśli skraca, to o ile?

Naukowcy z George Mason University donoszą, że ciąża i poród postarza kobiece DNA o 11 lat. To oznacza, że ciąża przyspiesza starzenie się komórek bardziej niż otyłość czy palenie papierosów.  Naukowcy z Wirginii przeanalizowali dane 1505 kobiet w wieku 20-44 lat, które wzięły udział w badaniu stanu zdrowia w latach 1999-2002. 444 z nich nigdy nie rodziły. Wyniki badań oparto o badania krwi uczestniczek badania.

Byliśmy zaskoczeni, że znaleźliśmy tak uderzający rezultat. Jest to odpowiednik około 11 lat przyspieszonego starzenia się komórek – powiedziała w rozmowie z Daily Mail Online autorka badań, dr Anna Pollack.

foto kocyk

Jaki powód starzenia?

Naukowcy nie są pewni przyczyny starzenia się DNA kobiet, które rodziły. Wskazują, że najprawdopodobniej przyczyną może być stres związany z wychowaniem dzieci. Badania jednak wymagają kontynuacji, by potwierdzić te przypuszczenia. Wyniki wspomnianego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Human Reproduction.