Baby fever, czyli chęć posiadania dziecka – to zjawisko istnieje naprawdę i, co udowadniają badania, w równym stopniu dotyczy i kobiet, i mężczyzn.
O co chodzi? O bardzo dużą chęć posiadania potomstwa. I choć mogłoby się wydawać, że podejmowanie decyzji o macierzyństwie lub ojcostwie na podstawie obserwacji szczęścia innych mam i tatusiów to mit, to jednak badania nie pozostawiają złudzeń – to zjawisko istnieje w rzeczywistości. Przekonują o tym psychologowie z Uniwersytetu w Kansas, którzy poświęcili 10 lat na obserwację „baby fever”.
Rola „Baby Fever” w Decyzjach o Rodzicielstwie
„Baby fever to koncepcja, która narodziła się w mediach, mówiąca o tym, że w pewnym momencie swojego życia, ludzie odczuwają ogromną potrzebę posiadania dziecka. Podczas, gdy zazwyczaj wiąże się je z kobietami, my zaobserwowaliśmy, że występuje również u mężczyzn „ – przekonuje Gary Brase, psycholog – przewodniczący grupy badającej zjawisko.
Jakie wnioski wysnuto z badań? Przede wszystkim udowodniono, że chęć posiadania dzieci deklarują przede wszystkim ci dorośli, którzy mają pozytywne doświadczenia związane z maluchami. Dobre konotacje to podstawa – deklarują naukowcy. Złe skojarzenia działają wręcz odpychająco. Jeśli kobieta i mężczyzna na myśl o dziecku wyobrażają sobie płacz czy brudne pieluchy, to możemy być niemal pewni, że w przyszłości nie będą chcieli zostać matkami czy ojcami. Nie bez znaczenia, jak się okazuje , jest także czynnik ekonomiczny. Osoby odpowiednio wykształcone, piastujące wysokie stanowiska, posiadające pieniądze i wysoką pozycję społeczną częściej mają „baby fever” niż ich mniej zamożni rówieśnicy: „Posiadanie dziecka to powód dla którego żyjemy, chcemy się rozmnażać, przekazać dalej nasze geny i tworzyć kolejne pokolenia. Ale z ekonomicznego punktu widzenia, posiadanie dziecka jest kosztowne, i nie ma szans na to, by ta inwestycja zwróciła się w przyszłości. I tak właśnie wygląda sytuacja współczesnego człowieka, który utkwił gdzieś po środku.” – reasumuje profesor Brase.