Czterdziesty tydzień ciąży – maluszek wówczas jest przygotowany do przyjścia na świat. Wszystkie jego narządy i układy są gotowe, aby samodzielnie funkcjonować. Serduszko dziecka bije teraz w tempie 110-150 uderzeń na minutę. Po porodzie, gdy jego płuca rozprężą się, w układzie krążenia nastąpią duże zmiany – krew wpłynie do tkanki płucnej. W wątrobie dziecka już teraz zmagazynowana jest skrobia, która po porodzie zostanie przetworzona w glukozę. Maluszek ma również zapasowe płyny i czeka już tylko na mleko mamy.

Pamiętaj, że tylko 5 % dzieci przychodzi na świat o czasie, więc jeżeli jeszcze nie urodziłaś to masz na to jeszcze ok. 2 tygodni. Później łożysko zaczyna się starzeć i nie jest w stanie spełniać już swoich funkcji. Dlatego trzeba udać się do lekarza, który podejmie decyzję, co dalej. Maluch osiągnął już swoją maksymalną wagę i wzrost – zwykle jest to około 3,5 kilograma i 52-55 centymetrów wzrostu.

akcesoria dla mam

Przyszła mama

To ostatnie chwile, w których Twój maluszek jest w Twoim brzuchu. Coraz częściej czujesz skurcze – jeśli są one silniejsze i bardziej regularne, mogą zwiastować poród. Jeżeli powtarzają się co 5-10 minut, oznacza to, że długo wyczekiwana chwila właśnie nadeszła. Jedź do szpitala, już niedługo będziesz mogła potrzymać swoje maleństwo w ramionach!

akcesoria dla mam